1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. EPİAŞ`ın en büyük hissedarı BİST

EPİAŞ`ın en büyük hissedarı BİST

Enerji Günlüğü - Enerji Borsası'nı işletmek üzere kurulan Enerji Piyasaları İşletme AŞ'nin (EPİAŞ) hissedarı yüzde 34.161 payla Borsa İstanbul oldu.Borsa...

EPİAŞ`ın en büyük hissedarı BİST

Enerji Günlüğü - Enerji Borsası'nı işletmek üzere kurulan Enerji Piyasaları İşletme AŞ'nin (EPİAŞ) hissedarı yüzde 34.161 payla Borsa İstanbul oldu.

Borsa İstanbul bünyesinde kurulacak Enerji Borsası'nı işleteçek EPİAŞ'ın tescil işlemleri tamamlandı. Böylece EPİAŞ, resmen faaliyete geçmiş oldu.

TEMSİLCİLİKLER AÇABİLECEK

Sınırsız süreyle kurulan Şirket'in merkezi İstanbul ili Sarıyer ilçesinde olacak. EPİAŞ, Türkiye içinde ve dışında şubeler, irtibat büroları ve temsilcilikler açabilecek.

GÜVENİLİR REFERANS FİYAT

EPİAŞ'ın görevi, sahibi olduğu piyasa işletim lisansı çerçevesinde enerji piyasalarının etkin, şeffaf ve güvenilir ve enerji piyasasının ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde planlanması, kurulması, geliştirilmesi ve işletilmesini sağlamak. EPİAŞ'ın eşit taraflar arasında ayrım gözetmeden güvenilir referans fiyat oluşumunun temin edilmesini sağlaması öngörülüyor.

ORTAKLIK YAPISI BELLİ OLDU

EPİAŞ'ın sermayesi 61.572.770 TL olarak belirlendi. Her biri 1 TL (Bir Türk Lirası) itibari değerde 61.572.770 adet paya bölünen hisseler A, B ve C olmak üzere üç gruba ayrıldı. Yüzde 30'luk payı temsil eden A Grubu hisseleri Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi'ne (TEİAŞ), yüzde 30'luk payı temsil eden B Grubu hisseler Borsa İstanbul'a verildi. Yüzde 40'lık bölümü oluşturan C Grubu hisseler ise elektrik ve doğalgaz piyasasında faaliyet gösteren özel sektör piyasa oyuncuları arasında paylaştırıldı.

97 ÖZEL SEKTÖR OYUNCUSU ORTAK

EPİAŞ'ın C Grubu hisselerinde, 97 özel sektör oyuncusunun yanı sıra, tüm EPİAŞ hisselerinin yüzde 4.161'lik kısmını oluşturan bir bölüm hisse daha Borsa İstanbul'a bırakıldı. Böylece Borsa İstanbul'un EPİAŞ'taki toplam payı yüzde 34.161'e yükseldi. Özel sektör şirketlerine tahsis edilen yüzde 4.161'lik bu payın Borsa İstanbul'a kalmasının nedeni ise daha önce EPİAŞ'tan hisse alma talebinde bulunan bazı özel sektör oyuncularının bu taahhütlerini yerine getirmemiş olmaları.

C GRUBUNA YENİ ORTAKLAR GELEBİLİR

Yüzde 4.161'lik C Grubu hissenin, daimi olarak Borsa İstanbul'da kalması beklenmiyor. Mevzuatta bu konuda ayrıntılı bir düzenleme görünmemesine rağmen, Borsa İstanbul'un yüzde 4.161'lik hisseyi özel sektör oyuncularına verebileceği belirtiliyor.

TEİAŞ'IN PAYI YARIYA DÜŞECEK

TEİAŞ'ın elindeki yüzde 30'luk A Grubu EPİAŞ hissesinin yarısı da uzun vadede yüzde 15'e düşecek. Bunun nedeni ise Enerji Borsası'nın altında elektrik piyasasının yanı sıra bir de doğalgaz piyasasının kurulacak olması. TEİAŞ, elindeki yüzde 30'luk A Grubu hissenin yarısını doğalgaz şebekesini işletmek üzere BOTAŞ'tan hukuki olarak ayrıştırılarak kurulacak yeni doğalgaz şebeke işletmecisi şirkete devretmek zorunda.

PMUM'DAKİ ALTYAPI BORSA İSTANBUL'A

Halen Türkiye'de fiilen işleyen bir elektrik borsası mevcut. TEİAŞ bünyesinde faaliyet gösteren ve Piyasa Mali Uzlaştırma Merkezi (PMUM) olarak bilinen bu borsa, yeni kurulan EPİAŞ'ın bünyesine katılacak. TEİAŞ, kendi bünyesindeki PMUM'u teknoloji altyapısıyla birlikte bir bütün olarak EPİAŞ'a devredecek. TEİAŞ Borsa İstanbul'un kuruluşuna nakit sermaye ile değil, elindeki bu varlıkları devrederek ayni sermaye ile ortak oluyor.

YÖNETİM KURULU ŞUBATTA BELİRLENMİŞTİ

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), EPİAŞ'ın Yönetim Kurulu'nu daha önce belirlemişti. Yönetim Kurulu'nda bağımsız üye olarak Hasan Hüseyin Savaş yer alırken, TEİAŞ’ı temsilen Abdülkadir Ongun ve Hüseyin Semih Yıldırım, Borsa İstanbul’u temsilen ise Talat Ulussever ve Mustafa Kemal Yılmaz yer aldı. C grubu özel sektör hisselerini temsilen atanan Yönetim Kurulu üyeleri ise Mustafa Karahan ve Faruk Bostancı olmuştu. EPİAŞ'ın Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Genel Müdürlüğü görevi de bağımsız üye Hasan Hüseyin Savaş'a verildi. Hasan Hüseyin Savaş daha önce EPDK kararıyla yönetimine el koyulan Osmangazi Elektrik Dağıtım AŞ'nin Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini kayyum sıfatıyla üstlenmişti. Savaş halen Osmangazi Elektrik Pazarlama AŞ'nin (OEPSAŞ) Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı yürütüyor. 

Mehmet KARA

Önceki ve Sonraki Haberler