1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Erdemir yan ürün gazlarını üretime kazandırıyor

Erdemir yan ürün gazlarını üretime kazandırıyor

Erdemir, öztüketim için elektrik üretiminin önemli bir kısmını karşılayan buhar kazanlarından ilkini yenisiyle değiştirdi. Daha modern ve yüksek kapasiteli altıncı buhar kazanı, ilave buhar üretimiyle elektrik ve doğalgaz tasarrufu sağlayacak.

Erdemir yan ürün gazlarını üretime kazandırıyor

Enerji Günlüğü - Erdemir, yüksek fırın, çelikhane, kok gazı gibi yan ürün gazların etkin şekilde üretime kazandırılmasına imkân veren, ilave buhar ve elektrik üretimine katkı sağlayan altıncı buhar kazanını devreye aldı.

OYAK Maden Metalürji Şirketlerinden Erdemir’in, yan ürün gazların daha etkin ve verimli şekilde üretime kazandırılmasına olanak sağlayan altıncı buhar kazanı faaliyete geçti. Saatte 160 ton üretim kapasitesine sahip olan yeni buhar kazanı, Erdemir’in kuruluşundan bu yana hizmet veren ilk buhar kazanının yerini aldı.

ELEKTRİK VE DOĞAL GAZ TASARRUFU SAĞLAYACAK

Demir üretim proseslerinde yan ürün olarak ortaya çıkan kok gazı, yüksek fırın gazı ve çelikhane gazı Erdemir’de bulunan buhar kazanlarında yakılarak buhar elde ediliyor. Elde edilen buhar yüksek fırınların ihtiyaç duyduğu yakma havasının sağlanmasında ve tesislerdeki birçok üretim sürecinde kullanılıyor.

Artan buhar ile Erdemir’in ihtiyaç duyduğu elektrik üretiminin de önemli bir kısmı karşılanıyor. Erdemir’e kuruluşundan bu yana hizmet veren birinci buhar kazanının yerine inşa edilen daha modern ve yüksek kapasiteli altıncı buhar kazanı, ilave buhar üretimiyle elektrik ve doğalgaz tasarrufu sağlayarak enerjinin daha verimli kullanılmasına imkan verecek.

 

Önceki ve Sonraki Haberler