1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. RÜZGAR

  4. Erden: Türkiye rüzgâr sanayii cirosunun yüzde 85’i İzmir’de 

Erden: Türkiye rüzgâr sanayii cirosunun yüzde 85’i İzmir’de 

TÜREB Başkanı İbrahim Erden, Türkiye’nin rüzgar potansiyelinin yalnızca yüzde 10’luk kısmını kullandığını ve sektörde önemli fırsatların olduğunu açıkladı.

Erden: Türkiye rüzgâr sanayii cirosunun yüzde 85’i İzmir’de 

Enerji Günlüğü -  Türkiye rüzgâr sanayiinin toplam cirosunun yaklaşık yüzde 85’ini İzmir’de rüzgâr sanayiinde faaliyet gösteren firmalar oluşturuyor.

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB), bu yılın ‘sanayi destek ve gelişme faaliyetleri’ kapsamında 10-11 Haziran 2022 tarihleri arasında İzmir’de bulunan rüzgar sanayii üretim tesislerine bir ziyaret düzenledi. Bu kapsamda LM Wind Power’ın Bergama’daki fabrikasına, Ateş Çelik Enercon Jeneratör Fabrikası’na ve CS Wind kule üretim tesisleri ziyaret edildi.

RÜZGAR KURULU GÜCÜNÜN %15’İ İZMİR’DE

Programın başlangıcında düzenlenen bilgilendirme toplantısında TÜREB Başkanı İbrahim Erden ve İZKA Genel Sekreteri Dr. Mehmet Yavuz birer sunum yaptı. Türkiye’nin 2021 sonu itibarıyla 11 bin 101 MW’lık rüzgar kurulu gücü olduğunu ve rüzgarın 2021’de ülkemiz elektriğinin yüzde 9,84’ünü karşıladığını kaydeden TÜREB Başkanı Erden, İzmir’in, toplam güçte 1.890 MW’lık bir paya sahip olduğunu söyledi. Türkiye’nin rüzgar potansiyelinin yalnızca yüzde 10’luk kısmını kullanıyor olduğunun altını çizen İbrahim Erden, yerli ve milli kaynakların daha fazla kullanımının, enerji alanındaki dışa bağımlılığın azaltılması, ihtiyaç duyulan elektriğin temiz enerji kaynaklarından karşılanması ve yeni iş ve istihdam alanlarının yaratılması alanlarında önemli fırsatlar yaratacağını vurguladı. 

İZMİR RÜZGAR SANAYİİ 7,500 KİŞİYİ İSTİHDAM EDİYOR

Türkiye’de 4 ayrı kanat fabrikası, 7 ayrı kule fabrikası, 2 jeneratör üretim tesisinin yanı sıra rüzgar sanayiinde kullanılan çeşitli üretim komponentlerinin üretildiği onlarca sanayi tesisi bulunduğunu belirten TÜREB Başkanı Erden, İzmir’in, Türkiye’nin ilk kanat, kule, rüzgâr türbin bakım ve onarım tesisine, rüzgâr türbini AR-GE Merkezi ve nazel fabrikasına ev sahipliği yaptığını kaydetti. “TÜREB’in Sanayi Envanteri’nde yer alan 73 sanayi tesisimizin cirosu 1 Milyar Euro’ya ulaşmış durumda, bu cironun yüzde 80’inden fazlasının ise ihracat faaliyetlerinden sağlandığı öngörülüyor. İzmir’de rüzgâr sanayiinde faaliyet gösteren firmalar ise, Türkiye rüzgâr sanayiinin toplam cirosunun yaklaşık yüzde 85’ini oluşturuyor ve İzmir rüzgâr sanayii 2020 itibariyle 7.500 kişiyi istihdam ediyor” diyen Erden, İzmir’deki sanayi tesisleri ile ilgili bilgilendirmesine şöyle devam etti: “Ülkemiz beş büyük türbin üreticisinin de ekipman üretimi, satış ve satış sonrası hizmetler açısından faal olduğu az sayıda ülkeden biri. Siemens-Gamesa, Enercon, TPI Composites, GE-LM Wind Power, CS Wind üretim tesisleri; Nordex, GE ve Enercon’un bakım onarım merkezi İzmir’de. Küresel firmalara ilave olarak Ateş Wind Power, Dirinler Döküm, GİMAS, Tibet Makine gibi çok sayıda yerel firma rüzgâr türbini ekipmanları üretiyor.” 

RÜZGAR SANAYİNİN GELİŞİMİ İÇİN ÖNERİLER

TÜREB Başkanı İbrahim Erden, sunumunda Türkiye rüzgar sanayinin gelişimi için TÜREB olarak önerilerini de şöyle sıraladı: 

- Gerek enerji arz güvenliğinin sağlanması, gerekse sanayinin desteklenmesi için yılda en az 3 GW’lık RES kapasite tahsisi yapılması. 

- Rüzgâr sanayiinde yer alan firmaların yeni yatırım yapmaya özendirilmesi için destek mekanizmalarının geliştirilmesi ve mevcut yatırım teşvik uygulamalarının öncelikli olarak belirlenen bazı rüzgâr türbini bileşenlerinin dışında diğer türbin bileşenleri ile denizüstü rüzgâr türbinlerinin aksam/parçalarını da kapsayacak şekilde revize edilmesi.

- “Çandarlı Limanı ile Entegre Rüzgar Sanayi İhtisas Bölgesi“ projeksiyonu enerji ihtisas bölgesi ve limanı olarak önemli bir üretim altyapısı sağlanması

- Böylelikle Çandarlı Limanı ve arka sahasında bu sektöre özel bir Özel Endüstri Bölgesi kurularak sektörün limanla ve Kuzey Ege Otoyolu ile entegre bir üretim sahasına sahip olarak ülkemizi bu alanda ileri noktalara taşımasının yolunun açılması.