1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Erdoğan: Putin hattın adı Türk Doğalgaz Akımı olabilir dedi

Erdoğan: Putin hattın adı Türk Doğalgaz Akımı olabilir dedi

Enerji Günlüğü - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, mutabık kalınması halinde kurulacak yeni doğalgaz boru hattı için Rusya devlet başkanı Vladimir...

Erdoğan: Putin hattın adı Türk Doğalgaz Akımı olabilir dedi

Enerji Günlüğü - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, mutabık kalınması halinde kurulacak yeni doğalgaz boru hattı için Rusya devlet başkanı Vladimir Putin’in Hattın adının 'Türk Doğalgaz Akımı' olabileceğini söylediğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Uluslararası Petrol ve Doğalgaz Stratejileri Sempozyumu Galası ve Türkiye Petrolleri 60. Yıl Resepsiyonu'nda yaptığı konuşmada,Güney Akım'ın yerine yapılması planlanan Türkiye merkezli yeni doğalgaz boru hattı projesi hakkında Rusya Devlet Başkanı Putin'in bu hattın isminin Türk Akımı konulabileceği yönünde bir ifade kullandığını belirtti.

Erdoğan, 'Son görüşmelerimizde şunu karar altına aldık. Hukuki bağlayıcılığı olmadan müzakerelere başlayıp bir ön mutabakat sağladık ve anlaşmamız halinde Güney Akım bitiyor. Putin bunun adını Türk Akımı koyabiliriz. Türk Doğalgaz Akımı koyabiliriz gibi bir ifade de kullandı. Karadeniz'den geçecek Türkiye sınırlarından Yunanistan sınırında Türk topraklarında orada bir hat kurulacak. Bunun adımını atabiliriz dendi. Mutabık kalmamız halinde bir de bu hattı kuracağız. Biz de oradan alabildiğimizi alacağız. Avrupa da talep etmesi halinde istediği kadar doğalgazı alma şansına sahip olacak' dedi.

PETROL HUZUR VE REFAH GETİRMİYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, resepsiyondaki konuşmasında petrol zengini ülkelerin çoğunda huzur ve refahın olmadığını ifade ederek, “Yaşanan istikrarsızlıkların ve savaşların temelinde sahip olunan petrol ve doğalgaz rezervlerinin yattığını görüyoruz. Zenginliğin kaynağı olması gereken petrol ve doğalgaz acının ve yıkımın sebebi haline dönüştürülüyor. Biz enerjiye asla bu şekilde yaklaşmadık. Türkiye için aslolan bu kaynakların toplumun tamamının refahına ve mutluluğuna katkı sağlayacak şekilde kullanılmasıdır. Öncülük ettiğimiz projelerde de bunu ispatladığımıza inanıyorum. Sınırlarımız içinde var olan rezervleri ekonomiye kazandırmak ve yeni rezervler bulmak için bilhassa son 12 yıldır yoğun bir çaba içindeyiz' diye konuştu.

KIBRIS’TAKİ GELİŞMELERİN DIŞINDA KALAMAYIZ

Kıbrıs Adası'nın enerji kaynaklarında adadaki iki tarafın da hakkı olduğunu bir kez daha Rum yönetimine hatırlatan Erdoğan, başından beri uluslararası hukuk kuralları çerçevesinde bu işin çözülmesi gerektiğini söylediklerini ifade etti. Erdoğan, “Türkiye artık sadece kendi topraklarında değil Azerbaycan'dan tutun Irak'a Rusya'dan Kırgızistan'a Kolombiya'ya varıncaya kadar dünyanın her yerinde petrol arıyor. Özellikle Kıbrıs'ın güneyinde son dönemdeki gelişmeler hiçbir zaman dışında kalacağımız bir gelişme değildir. Şu anda Barbaros Hayrettin Paşa orada da dolaşıyor ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Yunanistan eğer burada kendilerine yaptığımız uyarıyı kale almadıkları sürece biz oradaki çalışmalarımızı aynı şekilde devam ettireceğiz. Bölgedeki tüm çalışmalarda Kıbrıs'ta yaşayan Türklerin eşit miktarda hakkı vardır. Bu hak hukuka dayalıdır. Sonuna kadar hakkın her zaman savunucusu olacağımızı bu akşam bu vesile ile ifade etmek istiyorum” ifadelerini kullandı.

IRAK PETROL ANLAŞMASINDA ÖNCÜ ROL OYNADIK

Diğer yandan uzun bir müzakere sürecinin ardından Irak'ın kuzeyindeki kaynakların Ceyhan üzerinden uluslararası piyasaya sevk edilmesi konusunda önemli bir aşamaya gelindiğini belirten Erdoğan, “Bağdat ve Erbil'in de anlaştığı bu mekanizmada öncü rolü biz oynadık. Tüm tarafların memnun olduğu noktaya geldik. Biz aynı anlayışı Kıbrıs Adası için de taşıyoruz. Ülkemiz enerji diplomasisinin Irak'ta sergilediği başarıyı Kıbrıs'ta da tekrarlayacağına inanıyorum' diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler