1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. GÜNEŞ

  4. Erikoğlu’ndan Denizli`ye 1 milyon €’luk güneş yatırımı

Erikoğlu’ndan Denizli`ye 1 milyon €’luk güneş yatırımı

Enerji Günlüğü - Ahmet Nuri Erikoğlu Holding, Denizli'ye 1 milyon euroluk güneş enerjisi yatırımı yapacak. 10 bin metrekarelik alana kurulacak santralin...

Erikoğlu’ndan Denizli`ye 1 milyon €’luk güneş yatırımı

Enerji Günlüğü - Ahmet Nuri Erikoğlu Holding, Denizli'ye 1 milyon euroluk güneş enerjisi yatırımı yapacak. 10 bin metrekarelik alana kurulacak santralin 500 kWhp kurulu güce sahip olacağı açıklandı. Enerji Piyasası Denetleme Kurumu'ndan (EPDK) lisanssız 500 kWhp yatırım için gerekli izinleri aldıklarını söyleyen ANE Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Nuri Erikoğlu, santralin kurulumu için Denizli’nin Serinhisar ilçesine bağlı Ayaz köyünde 20 bin metre karelik alanın yaklaşık yarısını kullanacaklarını kaydetti.

Yenilenebilir enerji kaynakları arasında yer alan güneş enerjisi santralini kurmak için 2005 yılından bu yana yurt içi ve yurt dışında araştırmalar yaptıklarını dile getiren Erikoğlu, İtalyan bir şirketle işbirliği yaptıklarını da sözlerine ekledi. Erikoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Köyde kurulan tesisimizi tarıma elverişsiz bir alanda kuruyoruz. Sarp arazi üzerine güneş enerji panellerinin yerleştirileceği ayakların montajına geçtik. Projeyi tamamlandığımızda Türkiye'nin yerde en yüksek kurulu güce sahip güneş enerjisi santrali olacak. Tesisimizi nisan ayının ortalarına doğru bitirmeyi hedefliyoruz. İtalyan ortağımızla kurduğumuz şirketimiz ile Türkiye'deki 500 kWhp'lik enerji santrallerinden yararlanmak isteyen diğer şirketlere de anahtar teslimi sistemler kurmak için bütün ekibimizi hazırlamaya başladık. İlk tesisimizi bitirdikten sonra da ziyarete açmayı planlıyoruz. Amacımız bu tesislerden daha fazla çoğaltarak devam etmek. Şu anda yasa lisanssız 500 kWhp bir sisteme izin veriyor. Ama daha büyük projeler için çalışmalarımız devam ediyor. Şu anda 5-6 bölgede ölçüm yapmaktayız. Haziran ayında EPDK'nın belirttiği tarihte belgelerimizi hazırlayarak daha büyük projelere imza atmayı hedefliyoruz."

Önceki ve Sonraki Haberler