1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Eroğlu: Enerji ithalatına gerek yok

Eroğlu: Enerji ithalatına gerek yok

Enerji Günlüğü - Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın sözlerinin aksine enerji ithalatına gerek...

Eroğlu: Enerji ithalatına gerek yok

Enerji Günlüğü - Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın sözlerinin aksine enerji ithalatına gerek olmadığını söyledi.

Bakan Veysel Eroğlu, İçişleri Bakanlığı Eğitim Dairesi Başkanlığı 99. dönem kaymakam adaylarına hitabı öncesinde gazetecilerin sorularını cevapladı. Eroğlu, ''Enerji barajlarında yüzde 50 doluluk var. Enerji ithalatına gerek yok.'' dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız’ın, barajlardaki suların azlığı nedeniyle enerji ithalatı yönündeki açıklamasına ilişkin soruya Eroğlu, “Şu anda Dicle-Fırat havzasında ki barajlarımızda yüzde 50’den fazla bir doluluk vardı zaten. Yani istediği kadar enerji üretebilir, diye düşünüyorum. Yani bu yağışlar gelmezse eğer Nisan ayında nitekim Doğu Anadolu’da da nisan yağışları devam ediyor. Nisan ve Mayıs’ta normal yağışların devam edeceğini düşünüyoruz.” karşılığını verdi.

Enerjiithalatına gerek olup olmadığı üzerine Eroğlu, “Yani enerji ithalatı konusu Sayın Enerji Bakanı’nın konusu ama bizde enerji barajlarında yüzde 50’den fazla şu anda su var kuraklığa rağmen suyumuz iyi.” dedi.

SU SIKINTISI OLMAYACAK

Eroğlu, bu yaz kurak geçeceği söylentilerine, “Su sıkıntısı olmayacağını defalarca söyledik. İlla ki su sıkıntısının olmasını istiyorsanız onu bilemem tabi ama biz gereken tedbirleri aldık. Hatta bu haftada arkadaşlarımızla her ay biz toplantı yapıyoruz. Bütün illerin sulama enerji açısından suyumuzun değerlendirmesini yapıyoruz.” dedi.

SAPANCA’DA YETERİ KADAR SU VAR

Sapanca Gölü’ndeki susuzluk durumunun hatırlatılması üzerine Eroğlu şunları söyledi: “Sapanca’da zaten yeteri kadar su var evet az ama şu anda daha 21 cm’lik bir mesafe var kadı ki Perşembe ve Cuma günü yağışlar geliyor. Yani herhangi bir problem yok. Özel belli bir seviyenin altında zaten sanayiye su alınmasını durduruyoruz. Ama gerek Kocaeli gerekse Sakarya oradan su almaya devam edecek.”

Önceki ve Sonraki Haberler