1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. HİDRO

  4. Eroğlu: HES`ler çevrecidir

Eroğlu: HES`ler çevrecidir

Enerji Günlüğü - Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, HES’lerin çevreci olduğunu belirterek,HES Santrallerine karşı olan hareketi anlamanın mümkün...

Eroğlu: HES`ler çevrecidir

Enerji Günlüğü - Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, HES’lerin çevreci olduğunu belirterek,HES Santrallerine karşı olan hareketi anlamanın mümkün olmadığını söyledi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, İstanbul Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen Uluslararası Su Forumu'nda yaptığı açılış konuşmasında, Türkiye'de hidroelektrik santrallerine karşı bir hareket olduğunu belirterek, "Hidroelektrik santraller küresel iklim değişikliğine karşı mücadelede en önemli unsurdur. Çünkü karbondioksit emisyonu yok. Kömür gibi herhangi bir zararı yok, HES'ler çevrecidir." dedi.

Bakan Eroğlu, HES'ler ve bunlara karşı gelişen protesto hareketlerini işaret ederek, "Son 10 yılda 268 tane büyük baraj yaptık. Dünyada baraj inşaatında 3.sıradayız.Bin günde bin gölet ve sulaması projesi bu yıl sonunda başarı ile tamamlanmış olacak. Türkiye'nin hidroelektrik potansiyeli 165 milyar kilovattır. Son 10 yılda 26 milyar kilovat saat olan potansiyeli 79 milyar kilovat saate çıkardık. Neden bunu yapıyoruz, çünkü bu temiz ve yenilenebilir enerji. HES Santrallerine karşı bir hareket var. Bunu anlamak mümkün değil. Hidroelektrik santraller küresel iklim değişikliğine karşı mücadelede en önemli unsurdur. Çünkü karbondioksit emisyonu yok. Kömür gibi herhangi bir zararı yok, HES'ler çevrecidir. Türkiye'deki enerji ihtiyacının karşılanmasında yaklaşık 4'te bir oranında hidroelektrik santraller kullanılıyor." açıklamasında bulundu.

ZENGİN ÜLKELERİN CEBİNDE AKREP VAR

Türkiye'nin su yardımları konusuna değinen Eroğlu, "Türkiye Afrika ülkelerine TİKA aracılığıyla 2 buçuk milyar dolarlık yardım yaptı. Sadece Afrika'da 1 milyon 350 bin kişiye su temin ettik. Bundan büyük mutluluk duyuyoruz, Oradaki insanlar kuyudan suyu görünce duydukları mutluluğu görmenizi isterdim. Burada maalesef zengin ülkeler elini cebine atmıyor. Türkiye'de bir söz vardır, cebinde akrep var diye. Buradan diyorum ki hep birlikte zengin ülkeler aç ve susuz ülkelere yardım edelim, fon oluşturalım." ifadelerini kullandı.

SU KANUNU HAZIRLANMASINDA SON AŞAMAYA GELDİK

Eroğlu, konuşmasında su kanunu konusuna da değinerek, "Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü su veri tabanı hazırladı. Bütün su kaynaklarımızı bu veri tabanı ile kontrol ediyoruz. Su bilgi sistemi üzerinde çalışma yapıyoruz. Türkiye'de su kanunu yok ama kanunun hazırlanması konusunda son aşamaya geldik. Bütün kurum ve kuruluşların görünüşünü aldık. Tekrar bir değerlendirme yapıp onu Meclis'e sevk edeceğiz. İstanbul'da 2070 yılına kadar suyun planlamasını yaptık. Hedeflerimizi ona göre devam ettiriyoruz. Sadece İstanbul'da değil, Ankara'da 32 kilometre uzaklıkta Gerede'den Ankara'ya su getiriyoruz. Ankara'nın 2050 yılına kadar su ihtiyacı kalmamış olacak. İzmir susuzdu. Gördes Barajı'ndan borularla 100 kilometre uzunluğunda 2 metre çapında borularla su getiriverdik. Ergene Havzası'nda 12 tane atık su tesisi kuruyoruz, Ergene'yi de kesinlikle temizleyeceğiz." dedi.

KIBRIS'A SU MÜJDESİ

Bakan Eroğlu, Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne de su müjdesi verdi. Eroğlu, "Kıbrıs'a da (KKTC) su götürmek için bir çalışma yapıyoruz. Bu sene tamamlanacak. Türkiye tarafından Anamur'da bir baraj inşa ediyoruz. Daha sonra 107 kilometre boru hattı ile bu suyu Kıbrıs'taki diğer bir baraja taşıyoruz. Barajlar bitti, şu anda deniz hattının döşemesi yapılıyor. O da bu yıl içinde bitecek ve biz yılda Kıbrıs'a yılda 75 milyon metreküp su vereceğiz" dedi.

DÜNYANIN SU PROBLEMİ İSTANBUL'DA KONUŞULUYOR

Haliç Kongre Merkezi'nde farklı ülke temsilcilerinin katılımıyla dün başlayan ve Dünya ve Türkiye'deki su kaynaklarının kullanımı ve muhtemel su problemlerine karşı stratejilerin tartışıldığı İstanbul Uluslararası Su Forumu’na Uluslararası Su Kaynakları Birliği, Dünya Su Forumu Milli Komitesi gibi kuruluşlar katılıyor.

Önceki ve Sonraki Haberler