1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Erzin doğalgaz çevrim santrali üretime başladı

Erzin doğalgaz çevrim santrali üretime başladı

Enerji Günlüğü - Akenerji tarafından Hatay'ın Erzin ilçesinde Burnaz sahiline yapılan doğalgaz kombine çevrim santrali, elektrik üretimine başladı.2011...

Erzin doğalgaz çevrim santrali üretime başladı

Enerji Günlüğü - Akenerji tarafından Hatay'ın Erzin ilçesinde Burnaz sahiline yapılan doğalgaz kombine çevrim santrali, elektrik üretimine başladı.

2011 yılı aralık ayında Akenerji tarafından yapımına başlanan Erzin Doğal Kombine Çevrim Santrali 29 ay sonra tamamlanarak elektrik üretimine başladı. Santralin 1 numaralı gaz türbin ünitesi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığınca görevlendirilen yetkililer ile şirket ve müteahhit firma yetkililerinin katılımıyla geçici kabul işlemleri yapıldı.

Türkiye’de ihtiyaç duyulan elektrik üretiminin yüzde 2,6’sını üretecek çevrim santrali, diğer ünitelerinin de faaliyete geçmesi ile birlikte ülkenin enerji ihtiyacının önemli bir bölümünü karşılayacak. Santralin üretime başlayan ünitesi 297 mwm ve 292 mwe gücünde.

İNSAN SAĞLIĞI ÖN PLANDA

Doğalgaz çevrim santrallerinin bakanlıkça belirtilen şartnamelere harfiyen uyduklarını belirten yüklenici firma Egemer Elektrik Üretim AŞ'nin Genel Müdürü Serhan Gencer, firma olarak insan sağlığı unsurunu birinci planda tuttuklarını söyledi.

Santrallerin yapımına ''Biz Kocaman Bir Aileyiz'' sloganı ile başladıklarını söyleyen Serhan Gencer, inşaat alanına ilk kazmanın vurulduğu günden bugüne kadar bölgede binlerce kişiye iş kapısı olduklarını hatırlattı.

İlçe esnafının yanı sıra bölgede bulunan birçok işletmenin de hareketlenmesini sağladıklarını vurgulayan Gencer, santralin ilçe ve bölge ekonomisinde lokomotif görevi gördüğünü kaydetti.

TÜM KRİTERLER YERİNE GETİRİLDİ

Akenerji tarafından yapılan açıklamada ise ''Dünya Çevre Örgütleri tarafından onaylanan ve tüm çevre kriterlerinin ortak görüşü olarak bilinen doğalgaz ile çalışacak olan Erzin Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığınca belirtilen tüm kriterleri yerine getirerek, resmen ticari üretime başladı.'' denildi.

Önceki ve Sonraki Haberler