1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. HİDRO

  4. Erzincan’da 8,5 MW’lık HES kurulacak

Erzincan’da 8,5 MW’lık HES kurulacak

Emirgül Elektrik, 91 milyon TL yatırımla Erzincan’ın Çayırlı ilçe sınırları içinde 8,5 MW kapasiteli Hastarla Hidroelektrik Santrali (HES) kurup işletecek.

Erzincan’da 8,5 MW’lık HES kurulacak

Enerji Günlüğü - Erzincan’da Soğanlı Deresi ve Teknecik Deresi üzerinde, 8,5 MW kapasiteli Hastarla Hidroelektrik Santrali (HES) kurulup işletilecek.

Emirgül Elektrik Üretim Ltd. Şti. tarafından, Erzincan İli, Çayırlı İlçesi, Soğanlı Deresi ve Teknecik Deresi üzerinde, 8,5 MW kapasiteli Hastarla Hidroelektrik Santrali (HES) ve Hazır Beton Tesisi kurulması ve işletilmesi planlanıyor. Projenin değeri 91 milyon TL olarak tahmin ediliyor. 

Kurulacak nehir tipi hidroelektrik santral projesinde 2 adet regülatör, bir adet su alma yapısı, 2 adet çökeltim havuzu, 2 adet iletim hattı, yükleme havuzu, cebri boru ve santral binası inşa edilecek. Teknecik Deresi üzerine kurulacak regülatörle alınan su, iletim borusu ile Soğanlı Regülatörü göl sahasına aktarılacak. Daha sonra Soğanlı Regülatöründen alınan su iletim borusu vasıtasıyla yükleme havuzuna iletilecek, oradan da cebri boru ile santrale iletilecek. Hastarla HES projesinde net düşü 318,25 metre olup, 8,5 MWe kurulu güç ile, yılda 21,66 GWh elektrik enerjisi üretilmesi planlanıyor.

Enerji Günlüğü