1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Eski GS Başkanı Aysal’ın şirketi Yeni Elektrik iflas sürecinde

Eski GS Başkanı Aysal’ın şirketi Yeni Elektrik iflas sürecinde

Türkiye’nin büyük ölçekli elektrik üretim şirketleri arasında yer alan, Ünal Aysal’ın şirketi UNIT ile İtalyan Ansaldo ortaklığı Yeni Elektrik’in iflasına karar verildi.

Eski GS Başkanı Aysal’ın şirketi Yeni Elektrik iflas sürecinde

Enerji Günlüğü - Türkiye’nin büyük ölçekli elektrik üretim şirketleri arasında yer alan, Ünal Aysal’ın şirketi UNIT ile İtalyan Ansaldo ortaklığı Yeni Elektrik’in iflasına karar verildi.

Galatasaray Kulübü eski başkanlarından işadamı Ünal Aysal’ın İtalyan ortaklı elektrik firması Yeni Elektrik Üretim Anonim Şirketi hakkında mahkeme tarafından iflas kararı verildi.

Elektrik üretim sektöründeki arz fazlası ve ekonomideki durgunluğun yol açtığı beklentilerin altında kalan talep artışı, sektördeki oyuncuları zorluyor. Zorda kalanlardan biri de Türkiye’nin görece en yeni ve en büyük kurulu güce sahip doğalgaz çevrim santrallerinden birini işleten Yeni Elektrik Üretim AŞ.

ZORLANDI, KONKORDATO İSTEDİ

Hisseleri Galatasaray Kulübü eski başkanlarından işadamı Ünal Aysal ile İtalyan ortağı Ansaldo Group’a ait Yeni Elektrik Üretim AŞ, Gebze Dilovası’nda bulunan santralin kuruluş sürecinde öngörülen satış cirosunu ve kârlılığı yakalayamadı. Şirket bu nedenle banka borçlarını ödeyemez hale geldi.

MAHKEME GEÇİCİ MÜHLET VERDİ

Şirket yönetimi, yaklaşık altı ay kadar önce Gebze Asliye Ticaret Mahkemesi’ne konkordato başvurusunda bulundu. Mahkeme Eylül ayında üç aylık geçici mühlet ve ihtiyati tedbir kararı vererek, Şirkete mali müşavir Hafiz Coşkun’u geçici komiser olarak atadı. Aralık 2019 sonunda tanınan mühlet iki aylığına uzatılmıştı.

SIRADA İSNİTAF VE YARGITAY VAR

Son olarak konkordato talebini reddeden Gebze Asliye Ticaret Mahkemesi, Yeni Elektrik Üretim AŞ’nin iflasını kararlaştırdı. Şirket avukatlarından Hüsamettin Uslu, Enerjji Günlüğü'nün konuya ilişkin sorularını cevaplarken mahkemenin aldığı iflas kararına itiraz edeceklerini söyledi. “Yargı süreci devam ediyor” diyen ve istinaf mahkemesine başvurmaya hazırlanan Av. Hüsamettin Uslu, oradan da sonuç alınamazsa konuyu Yargıtay’a kadar götürebileceklerinin işaretini verdi.

YENİ ELEKTRİK’İ İFLASA GÖTÜREN SÜREÇ

Yeni Elektrik Üretim AŞ, Ünal Aysal’ın Hollanda’daki şirketi Unit Investment NV ve İtalyan Ansaldo Energia şirketi tarafından 2007 yılında kuruldu. EPDK’dan 2008 yılında üretim lisansı alan şirket, Kocaeli-Dilovası İMES OSB içerisinde üretim tesisi kurmaya hak kazandı. 2011’de kurulumuna başlanan 865 MWe kurulu güçteki Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali (DGKÇS) Aralık 201’te üretime geçti. Santral, kendi alanındaki en verimli çalışan tesislerden biri olmasına rağmen, piyasa fiyatlarının beklenen oranda artmaması nedeniyle 2015 yılından itibaren kârlı çalışmakta zorlanmaya başladı. BOTAŞ’ın elektrik üretimi amaçlı doğalgaz fiyatlarına 2018 yılından itibaren yaptığı yüksek oranlı zamlar da santrali iyice zora soktu. Bankalara borçlarını ödemekte zorlanan Şirket 2019 yılı sonbaharında konkordato talebinde bulundu.

Mehmet KARA - Enerji Günlüğü

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler