1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Galatasaray Başkanı Ünal Aysal`a Shell gazı

Galatasaray Başkanı Ünal Aysal`a Shell gazı

Enerji Günlüğü - Galatasaray Kulübü Başkanı Ünal Aysal'ın Gebze'deki doğalgaz çevrim santralinin gazını Shell tedarik edecek. Shell ve Yeni Elektrik...

Galatasaray Başkanı Ünal Aysal`a Shell gazı

Enerji Günlüğü - Galatasaray Kulübü Başkanı Ünal Aysal'ın Gebze'deki doğalgaz çevrim santralinin gazını Shell tedarik edecek. 

Shell ve Yeni Elektrik Üretim A.Ş., Gebze'de kurulan 865 MW kapasiteye sahip Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali’nin doğal gaz ihtiyacını sağlamak üzere uzun dönemli bir anlaşma imzaladı. Yüzde 60'ı Unit, yüzde 40'ı Ansaldo'ya ait olan Yeni Elektrik, önümüzdeki beş yıl boyunca doğal gazının yarısını Shell Enerji A.Ş.'den tedarik edecek.

Tedarik anlaşması, Shell Enerji Avrupa’nın (SEA) Doğu ve Güney Avrupa’dan Sorumlu Genel Müdürü Fabio Ganzer, Shell Enerji A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Nusret Cömert, Unit Investment NV Kurumsal Finans Başkanı Erhan Özil ve Unit Invesment NV Enerji Üretimi Grup Başkanı Serdar Bilgiç’in katılımlarıyla imzalandı.

SHELL: SAYGIN BİR PROJENİN PARÇASI OLMAKTAN MUTLUYUZ

SEA Doğu ve Güney Avrupa’dan Sorumlu Genel Müdürü Fabio Ganzer, anlaşmayla ilgili olarak “Bugünkü anlaşma stratejik öneminden dolayı Shell'in Türk enerji pazarını destekleme isteğinin bir göstergesidir. Türkiye'nin enerji talebi gün geçtikçe artıyor. Doğal gaz bu talebe karşılık verebilecek ölçüde rekabetçi, sürdürülebilir ve temiz bir enerji kaynağıdır. Shell Enerji, pazarın büyümesine paralel olarak kendi doğal gaz portföyünü de genişletmekte ve sektörde önemli bir oyuncu olarak rol almaya devam etmektedir. Türkiye’nin en saygın enerji santrali projelerinden birinin önemli bir parçası olmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.

CÖMERT: TÜRK GAZ VE ENERJİ PAZARINDA KİLOMETRE TAŞI

Shell Enerji A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Nusret Cömert ise “Bu anlaşma sadece kapsamının genişliği açısından değil –ki bu miktar Türkiye'nin toplam gaz talebinin yaklaşık yüzde 1'inden fazladır– aynı zamanda Yeni Elektrik'in ihtiyaçlarını karşılamak için anlaşmaya eklenen özelliklerle de Türk gaz ve enerji pazarlarında bir kilometre taşıdır” diye konuştu.

AYSAL: YENİ İŞBİRLİĞİ FIRSATLARI DA DOĞACAK

Yatırımcı Unit Investment NV Yönetim Kurulu Başkanı Ünal Aysal şunları söyledi:

“Bu işbirliği sayesinde tesisimiz uzun dönem gaz ihtiyacının önemli bir kısmını Türk enerji pazarında güvenilir ve saygın bir doğal gaz tedarikçisi olan Shell Enerji A.Ş.'den karşılayacaktır. Böylece, doğal gazla çalışan yeni üretim tesislerine yapılacak olan yatırımları destekleyen, istikrarlı ve güvenli bir pazar için gereken adım atılmış olacaktır. Özel sektörden bir firma ile ilk defa uzun dönemli bir gaz tedariki anlaşması yapan firmamız, enerji sektöründeki ilkleri gerçekleştirme konsundaki lider rolünü de pekiştirmiştir. Bu adımla Shell ile firmamız arasında yeni işbirliği fırsatları da doğacaktır.”

TÜKETİMİN YÜZDE 3'Ü YENİ ELEKTRİK'TEN

Uzun dönemli gaz tedarik anlaşmasının imzalanması, Yeni Elektrik için ticari operasyonun önünü açan önemli bir kilometre taşı niteliği taşıyor. Gebze santralinin, yüksek verimlilik seviyelerine ulaşabilen son teknolojiyle donatılmış enerji santrali olduğu belirtiliyor. Türkiye’nin en yoğun sanayi bölgelerinden biri olan IMES OSB’de bulunan enerji santrali stratejik konumuyla, Türkiye’nin elektrik ihtiyacının yaklaşık olarak yüzde 3’ünü karşılayacak.

SHELL GAZDA BÜYÜMEK İSTİYOR

Shell Enerji A.Ş. (SEAS), 2007 yılı Aralık ayında Türkiye doğal gaz pazarına girdi. Gaz ithalatı, toptan satış ve pazarlama aktiviteleri yapan ilk özel firma konumundaki Shell Enerji AŞ, uzun dönem tedarik anlaşmalarıyla gaz portföyünü 1 milyar metreküp seviyesine getirdi. Bu miktar, endüstriyel üreticiler, enerji üreticileri ve yerel dağıtım firmaları gibi geniş bir müşteri portföyüne satılıyor. Türk gaz pazarı büyüdükçe Shell de öz kaynak, LNG tedariği ve boru hattı hacimleriyle portföyünü genişletmeyi hedefliyor.

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler