1. HABERLER

  2. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

  3. Eti Alüminyum, enerji emisyonunu sıfırladı

Eti Alüminyum, enerji emisyonunu sıfırladı

Eti Alüminyum, düşük karbonlu alüminyum üretimi için tükettiği elektriğin %60’ını yenilenebilir kaynaktan karşıladığını belgeledi.

Eti Alüminyum, enerji emisyonunu sıfırladı

Enerji Günlüğü - Eti Alüminyum, 2022 yılının ilk 6 ayında enerji kaynaklı emisyonunu sıfırladı.

Konya Seydişehir’de Türkiye’nin tek birincil alüminyum entegre tesisine sahip Eti Alüminyum, iklim değişikliği ile mücadele kapsamında, sera gazı emisyonlarına ilişkin tedbirleri hayata geçirmeye başladı. ‘Yeşil alüminyum’ olarak bilinen düşük karbonlu alüminyum üretimini gerçekleştirebilmek için bir dizi adımlar atan Eti Alüminyum, Oymapınar Hidroelektrik Santrali’ni, Yenilenebilir Enerji Kaynak Garantisi (YEK-G) sistemine dahil ederek tükettiği elektriğin %60’ını yenilenebilir kaynaktan karşıladığını belgelemiş oldu. 

‘HEDEFİMİZ, YEŞİL ALÜMİNYUM’

Eti Alüminyum A.Ş. Genel Müdürü Mehmet Arkan, “yeşil alüminyum” hedefinde önemli bir ilerleme kaydettiklerini belirterek, yapılan ikili anlaşmalarla 2021 yılındaki enerjiden gelen emisyonlarımızı %50 oranında düşürerek yarı yarıya azaltmış olduk. 2022 yılında ise Enerji Piyasaları İşletme A.Ş. (EPİAŞ) tarafından verilen YEK-G sertifikaları ve yıl içinde devreye aldığımız güneş enerji santralleri (GES) yatırımları ile ilk 6 ayda enerjiden gelen emisyonları sıfırladık. GES yatırımlarının bu yılın sonunda tamamlanacağını öngörüyoruz” dedi. Alüminyum üretiminde elektrik tüketimlerinin yüksekliğine dikkat çeken Arkan, “Tüm dünyada alüminyum sektöründe emisyon oranlarının önemli bir kısmını enerji oluşturuyor. Bu açıdan baktığımızda ‘yeşil alüminyum’ hedefimize oldukça yakın olduğumuzu söyleyebilirim” diye konuştu. 

Eti Alüminyum, YEK-G belgeleri ve yıl içinde devreye alınan GES yatırımlarıyla 2022’de yakaladığı sıfır emisyonu devam ettirmeyi ve güneş enerji santrallerini (GES) yıl sonuna kadar tamamlamayı amaçlıyor. 

 

Önceki ve Sonraki Haberler