1. HABERLER

  2. NÜKLEER

  3. ETKB bünyesinde Nükleer Genel Müdürlüğü kurulacak

ETKB bünyesinde Nükleer Genel Müdürlüğü kurulacak

Enerji Günlüğü- Nükleer Enerji Proje Uygulama Daire Başkanlığı kaldırılarak, yerine ’Nükleer Enerji Proje Yönetim ve Koordinasyon Genel Müdürlüğü’...

ETKB bünyesinde Nükleer Genel Müdürlüğü kurulacak

Enerji Günlüğü- Nükleer Enerji Proje Uygulama Daire Başkanlığı kaldırılarak, yerine ’Nükleer Enerji Proje Yönetim ve Koordinasyon Genel Müdürlüğü’ kurulacak. 

Nükleer konusunda kurumsal ve hukuki altyapıyı güçlendirmek adına Bakanlar Kurulu'nun son toplantısında da ele alınan hazırlık çerçevesinde, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından Yasa Tasarısı Taslağı hazırlandığı bildirildi.

GENEL MÜDÜRLÜK KOORDİNATÖR OLACAK

Tasarı’ya göre, Bakanlık bünyesindeki “Nükleer Enerji Proje Uygulama Daire Başkanlığı” kaldırılacak. Yerine, yetkileri genişletilmiş, eşgüdüm rolü de üstlenecek “Nükleer Enerji Proje Yönetim ve Koordinasyon Genel Müdürlüğü” kurulacak. Oluşturulacak birim, “koordinatör” gibi çalışacak. Ayrıca yurt içindeki görevleri kadar, uluslararası süreçlerde de etkili olması öngörülüyor. Nükleer güç santralleri projelerinin gerçekleştirilmesi için kamu kurum ve kuruluşları, üniversiteler, STK ve özel sektör kuruluşları arasında koordinasyon, bu birimin sorumluluğuna verilecek. Projelerin uygulanmasıyla ilgili mevzuatın yanı sıra, insan kaynakları, eğitim, sanayi ve teknoloji gibi alanlarda gerekli altyapı burası tarafından hazırlanacak. 

Önceki ve Sonraki Haberler