Fernas İzmir’de kömür ocağı açacak

Fernas İnşaat, İzmir’de açacağı kömür ocağında yılda 4 milyon ton kömür üretecek.

Fernas İzmir’de kömür ocağı açacak

Enerji Günlüğü - Fernas İnşaat, İzmir’de açacağı kömür ocağında yılda 4 milyon ton kömür üretecek.

FERNAS İnşaat A.Ş., TKİ’den aldığı 86072 no’lu işletme ruhsatı çerçevesinde İzmir ili, Kınık İlçesi sınırları içerisinde, 4 yılı hazırlık ve 28 yılı işletme olmak üzere 31/07/2050 tarihine kadar yıllık 4.000.000 ton tüvenan kömür üretecek. Yine 86073 sicil numaralı ve DEFAŞ Madencilik Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi tarafından devir alınan komşu sahada da, FERNAS tarafından 86072 sicil numaralı sahadan çıkarılan tüvenan kömürün fiziksel yöntemlerle zenginleştirilmesi amacıyla “Lavvar ve Torbalama Tesisi” kurulması planlanıyor. Saha Manisa ili, Soma İlçesi, Eynez Mahallesi’nde bulunuyor.

916.171.428 TL bedelli proje kapsamında kurulacak Yeraltı Kömür Ocağı işletmesinde tam mekanize geri dönümlü ve göçertmeli uzun ayak üretim metodu ile kömür üretilecek. Yeraltından çıkarılacak tüvenan kömür, komşu 80673 no’lu sahada kurulması planlanan lavvar tesisinde eleme işlemine tabi tutularak yıkanacak, daha sonra sevk edilecek. Tesiste proje tamamlandığında 1056 kişi istihdam edilmesi planlanıyor.

Projede yıllık 4 milyon ton tüvenan kömür üretimi hedefleniyor. Lavvar tesisinin faaliyeti ise normal şartlarda 30–35 yıl devam etmesi planlanıyor.

Enerji Günlüğü 

 

Önceki ve Sonraki Haberler