1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Filipinler yönetimi elektriksiz konutlar için harekete geçti

Filipinler yönetimi elektriksiz konutlar için harekete geçti

Filipinler’de elektriğin ulaşmadığı 8 alana güneş enerjisi, enerji depolama ve dizel jeneratörleri içeren hibrit mikro şebeke sistemleri ile elektrik sağlanacak.

Filipinler yönetimi elektriksiz konutlar için harekete geçti

Enerji Günlüğü - Maharlika Şirketler Grubu, Filipinler’in Cebu, Quezon ile Palawan bölgelerinde bugüne kadar elektrik ulaşmamış olan sekiz ayrı alanda mikro elektrik üretim-dağıtım düzenekleri kuracak.

Filipinler’de yaklaşık 4 milyon konuta elektrik üretim-dağıtım şebekesi hizmeti yetersiz düzeyde veriliyor. Bu kapsamda, söz konusu konutları elektrik enerjisine tümüyle erişebilir duruma getirme amacına ulaşma yolunda büyük bir adım atıldı.

Filipinler Enerji Bakanlığı, gerçekleştirdiği ihale turu ile ülkenin mikro şebeke sistemleri servis sağlayıcısı Maharlika Konsorsiyumu’nu mikro şebeke sistemleri servis sağlayıcısı olarak seçti. Konsorsiyum, ülkenin Cebu, Quezon ile Palawan bölgelerinde bugüne kadar elektrik üretim-dağıtım hizmeti verilmemiş olan sekiz ayrı alanda mikro elektrik üretim-dağıtım düzenekleri kuracak. Güneş enerjisi, enerji depolama ve dizel jeneratörleri içermesi beklenen hibrit mikro şebeke sistemlerinin, hizmet verilen alanlara 7/24 elektrik sağlaması bekleniyor.

20 yıl süreyle sübvansiyon sağlanacak olan bu sistemlerin Filipinler'deki devlete ait şebeke operatörü National Power Corporation ile sözleşme imzalandıktan sonra 18 ay içinde faaliyete geçmeleri gerekiyor. 

7 bin 461 adadan oluşan bir takımada ülkesi olan Filipinler topraklarının bu kendine özgü fiziksel durumu nedeniyle ülkenin çok uzak bölgelerinde bulunan yerleşim yerlerinde elektrik enerjisine yeterli düzeyde erişim sağlanamayabiliyor.

 

Önceki ve Sonraki Haberler