1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Filli Boya Yalıtım ve WWF Türkiye Turu’nu tamamladı

Filli Boya Yalıtım ve WWF Türkiye Turu’nu tamamladı

Enerji Günlüğü - Küresel iklim değişikliği dünyamızı tehdit ediyor. Petrol, doğalgaz ve kömür gibi fosil yakıtların kullanımından açığa çıkan...

Filli Boya Yalıtım ve WWF Türkiye Turu’nu tamamladı

Enerji Günlüğü - Küresel iklim değişikliği dünyamızı tehdit ediyor. Petrol, doğalgaz ve kömür gibi fosil yakıtların kullanımından açığa çıkan sera gazlarının atmosferde birikmesi iklim değişikliğine neden oluyor. Küresel ölçekte ortalama sıcaklık geçtiğimiz yüzyıl içinde 0,7 °C kadar arttı. 2°C'lik artışın ise gezegenimizi geri dönüşü olmayan felaketlere sürükleyeceği öngörülüyor. Türkiye ise, küresel iklim değişikliğinin etkilerinden en fazla zarar görecek ülkeler arasında yer alıyor. İklim değişikliği Türkiye'yi kuraklık, tarımda ve turizmde gelir kaybı, orman yangınlarında artış, biyolojik çeşitliliğin kaybı olarak etkileyecek. Filli Boya Yalıtım, tüm bu olumsuz işaretler karşısında sessiz kalamayarak başlattığı bilinçlendirme yolculuğunun ilk yılını tamamladı.

Tüm bu tehlikelere karşı geç olmadan harekete geçmek adına, Filli Boya Yalıtım Grubu –Capatect markası ve WWF Türkiye, “DAHA İYİ BİR DÜNYA” projesini başlattı. Türkiye’yi adım adım gezerek,  iklim değişikliği ve enerji verimliliği konusunda farkındalık yaratmak, Karbon Ayak İzi’mizi azaltmak için ısı yalıtımı başta olmak üzere alabileceğimiz önlemler hakkında kamuoyunu bilgilendirdi.

Proje kapsamında son 1 yıl içerisinde Konya, Bursa, Erzurum, Isparta, Trabzon ve İzmir’de Belediyelerin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Müdürlükleri’nin, Mimarlar Odalarının, Makine Mühendisi, İnşaat Mühendisi ve Elektrik Mühendisi Odalarının, Sanayi ve Ticaret Odaları’nın ve üniversitelerin işbirliği ile seminerler gerçekleştirildi. Bu seminerlerde hem küresel iklim değişikliğinin küresel, ulusal ve bölgesel ölçekteki etkileri, hem de binalarda enerji verimliliği ve ısı yalıtımı gibi alınabilecek en başlıca önlemler tartışıldı.

“Binalarda Enerji Verimliliği”, “Sürdürülebilir Bir Dünya İçin Binalarda Isı Yalıtımın Önemi”, “Isı Yalıtımı ve Çevre Koruma Önlemleri”, “İklim Değişiklikleri ve Enerji Tasarrufu” gibi konuların konuşulduğu “Daha İyi Bir Dünya” projesiyle Filli Boya Yalıtım ve WWF Türkiye binlerce kişiye ulaştı ve konuyla ilgili Türkiye’nin farklı bölgelerindeki yerel yöneticileri, sektör profesyonellerini, akademisyenleri ve yerel halkı buluşturdu.

Betek Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Gülay Dindoruk, gerçekleştirdikleri bu sosyal sorumluluk projesi kapsamında şunları söyledi: “Ülkemizde enerjinin %37,2’sini binalarda, %32’sini sanayide ve %20’sini ulaşımda harcıyoruz. Binalarda tüketilen enerjinin en büyük payı ise ısıtmadan kaynaklanıyor. Konutlarda tüketilen toplam enerjinin yaklaşık %70’i ısıtma için tüketiliyor. Bu yüzden ‘ısı yalıtımı’ enerji tasarrufu için en önemli araçlardan birisi olarak karşımıza çıkıyor. Bunu %14 ile su ısıtma, %14 ile elektrikli ev aletleri ve aydınlatma ve %4 ile yemek pişirme takip ediyor. Çoğumuz apartmanlarda oturduğu için ısı yalıtımı için apartman sakinlerinin %51’inin ısı yalımını yaptırmak istemesi yeterli oluyor. Isı yalıtımı bu bakımdan toplu karar gerektiren ve farkındalığın artması ile yaygınlaşabilecek bir önlem. Aslında bir bireyin alabileceği önlemler arasında da en etkili önlem. Isı yalıtımına ek olarak, günlük hayatımızda yapacağımız küçük değişikliklerle, ki bu kullanım alışkanlığını değiştirmek sureti ile veya verimsizi verimli ile değiştirmek sureti ile olabilir, enerji tasarrufunda önemli kazanımlar elde edebiliriz. Örneğin yaşadığımız ortamları gerektiğinden fazla ısıtmamak veya soğutmamak gibi. Ayrıca, diğer önemli bir husus, özellikle klimaların sıkça kullanıldığı sıcak bölgelerde ısı yalıtımı olmayan binaların cephesinin ve çatısının açık renge boyanması, güneşin ısısının bina içerisine girmesine bir nebze etkili oluyor. Ancak, binaların ısı yalıtımlı olması, binaları yazın sıcaktan korunmak için (kışın soğuktan korunmak kadar) gerekli. Isı yalıtımının sağladığı tasarruf ile nasıl kışın evimizi ısıtmak için atmosfere saldığımız sera azlarını azaltıyorsak, benzer şekilde yazın evimizi soğutmak için harcadığımız elektriği azaltıyoruz. Türkiye’de elektrik ağırlıklı olarak termik santrallerde üretildiği için, evde tasarruf edilen elektrik aslında termik santralde daha az elektrik üretimi ve elektriği evimize taşıma esnasında daha az kayıp/kaçak demek.

Biz, Filli Boya Yalıtım olarak WWF ile beraber yaptığımız Daha İyi Bir Dünya ile, küresel iklim değişikliğine karşı farkındalığı arttırmak istedik. İklim değişikliği hayatımızı son 10 yılda fark edilir derecede etkilemeye başladı. Bu değişimi afet artış sayılarından görmek mümkün. Haberlerde artık çok daha sıkça sellerden, hortumlardan, kuruyan göllerden, sayıları dengesiz bir şekilde artan veya azalan bitki ve hayvan türlerinden, yazın kırılacak sıcaklık rekorlarını okur izler olduk. Bilimi insanlarının neredeyse tamamı bu gidişat ile gelecekte karşılaşacağımız felaketlerin çok daha büyük ölçekli olacağı konusunda hemfikirken, bugünden bir şeyler yapmayı biz bir opsiyon değil, zorunluluk olarak görüyoruz. Biz işte bu bakış açısı ile Filli Boya Yalıtım olarak küresel iklim değişikliğini ile mücadele konusunu devamlı gündemimizde tutuyor, bu konuda ki toplumsal farkındalığı arttırmak için çalışmalar yapıyoruz. Yaptığımız seminerlerin yanı sıra, son 1 yılda web ortamında yaptığımız karbon denkleştirme projesi, bayi kongresi, enerji kongresi, yeşil iş konferansı gibi yüksek katılımlı organizasyonlarla gerek sunum gerek stand aktiviteleri ile de 30.000 kişiye ulaştık.”

Çevre ve sürdürülebilirlik politikalarıyla her geçen gün sektöre ve ülkeye katkıda bulunan Filli Boya Yalıtım, çevre dostu ürünleri ve projeleriyle daha iyi bir dünya için çalışmaya devam edecektir.

Önceki ve Sonraki Haberler