1. HABERLER

  2. PETROL

  3. Fitch, Turcas Petrol`ün kredi notunu belirledi: B

Fitch, Turcas Petrol`ün kredi notunu belirledi: B

Enerji Günlüğü - Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Turcas Petrol A.Ş.’nin (“Turcas”) Uzun Vadeli Yerel ve Yabancı Para Cinsinden...

Fitch, Turcas Petrol`ün kredi notunu belirledi: B

Enerji Günlüğü - Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Turcas Petrol A.Ş.’nin (“Turcas”) Uzun Vadeli Yerel ve Yabancı Para Cinsinden (Long-Term Local and Foreign Currency Issuer Default Ratings (IDRs)) kredi notunu “B” ve Ulusal Uzun Vadeli (National Long-Term Ratings) kredi notunu “BBB-(Tur)“ olarak belirledi. Görünüm ise "Durağan" (“Stable”) olarak belirlendi. Turcas’ın enerji sektöründe; akaryakıt dağıtımı, elektrik üretimi, rafinericilik, yenilenebilir enerji ve enerji ticareti alanlarındaki yatırımları, pozitif nakit akımı ve yeterli seviyedeki likiditesi Fitch’in notunun belirlenmesinde pozitif rol oynadı.
Turcas’ın yabancı ortaklarıyla beraber petrol ve enerjiye yönelik yürüttüğü stratejik yatırım projeleri ve mevcut ortaklarının sağladığı uluslararası deneyim de notun belirlenmesinde pozitif yönde etki sağladı. Fitch Ratings; Turcas’ın nakit sağlayan ana yatırımının, Royal Dutch Shell ile yüzde 30 (Turcas) – yüzde 70 (Shell) ortaklığında kurulan Shell & Turcas Petrol A.Ş. (“STAŞ”) olduğuna dikkat çekerek, Turcas’ın STAŞ’tan 2007 – 2011 döneminde toplam 258 milyon TL tutarında Temettü ve Ortak Girişim Sözleşmesi geliri elde ettiğini vurguladı. Aynı dönem içerisinde, hissedarlarına 112 milyon TL tutarında temettü ödemesi de gerçekleştiren Turcas’ın, STAŞ’tan elde ettiği toplam gelirlerinin yüzde 50’den fazlasını tekrar yatırıma çevirdiği belirtildi. Turcas Petrol A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi ve CEO’su Batu Aksoy, konuyla ilgili olarak “Turcas köklü geçmişinden gelen yabancı ortaklık kültürü ile günümüz şartlarının gereği olan global oyuncu olma yolunda kararlılıkla ilerlemektedir” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler