1. HABERLER

  2. ELEKTRİKLİ ARAÇLAR

  3. Ford’dan ABD’de elektrikli araç yatırımı

Ford’dan ABD’de elektrikli araç yatırımı

Amerikalı otomotiv devi Ford, ABD’deki üç tesisinde elektrikli ve benzinli araç üretimi için 3,7 milyar dolar yatırım yapacak. Yatırımlarla 6 binden fazla kişiye istihdam sağlayacak.

Ford’dan ABD’de elektrikli araç yatırımı

Enerji Günlüğü - Amerikan otomotiv şirketi Ford, elektrikli araç üretimi de dahil ABD'deki tesislerine 3,7 milyar dolar yatırım yapacağını açıkladı.

Amerikan otomotiv şirketi Ford Motor Co. yaptığı açıklamada, hem elektrikli hem de benzinli araçların üretimi için ABD’nin Michigan, Ohio ve Missouri kentlerindeki montaj tesislerine 3,7 milyar dolar yatırım yapacağını duyurdu. 

Mart ayında 2026 yılına kadar elektrikli araçlara 50 milyar dolar yatırım yapacağını açıklayan Ford, toplam yatırımın 2,3 milyar dolarının elektrikli araçlara harcanacağını belirtti. Elektrikli araçlara yapılacak bu yatırım, şirketin 2026 yılına kadar 50 milyar dolarlık elektrikli otomobil yatırımı yapma planının bir parçası. Ford ayrıca on yılın ortalarında ürün gamına yeni bir elektrikli ticari araç ekleyecek.

Ford yatırımlarla 6.200'den fazla saatlik iş ekleyeceğini ve 3.000 geçici işçiyi sağlık yardımı ve daha yüksek ücret alacak tam zamanlı çalışanlara dönüştüreceğini de kaydetti.

ABD SATIŞLARI DÜŞTÜ

Ford'un ABD'deki satışları, Mayıs ayında %4,5 düşerken sektördeki düşüş oranı %30 oldu. Uzmanlar satışlardaki genel düşüşün tedarik zincirindeki aksaklıklarından kaynaklandığını düşünüyor. 

HİNDİSTAN TESİSLERİNİ TATA’YA DEVRETTİ

Öte yandan Ford’un Hindistan’da bulunan otomotiv üretim tesislerinin tamamı, içerisinde yer alan teknoloji ve çalışanlarıyla birlikte Tata’ya devredildi. Hintli araç üreticisi Tata Motors, elektrikli araç üretimini artırmak amacıyla, Batıdaki Gujurat eyaletinde bulunan Ford Motor’a ait üretim tesisini satın alma imkanı veren bir anlaşmayı imzaladığını açıkladı.

 

Önceki ve Sonraki Haberler