1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Fransa ile Çin, Tacikistan`da doğalgaz arayacak

Fransa ile Çin, Tacikistan`da doğalgaz arayacak

Enerji Günlüğü - Dünyanın iki dev enerji şirketi Fransız Total ile Çin Ulusal Petrol Şirketi (CNPC), Tacikistan'da doğalgaz arayacak. Tacik yönetimi,...

Fransa ile Çin, Tacikistan`da doğalgaz arayacak

Enerji Günlüğü - Dünyanın iki dev enerji şirketi Fransız Total ile Çin Ulusal Petrol Şirketi (CNPC), Tacikistan'da doğalgaz arayacak. Tacik yönetimi, sözkonusu şirketlerin ülkede doğalgaz üretimine katılmasını onayladı. Tacik basınında yer alan habere göre sözkonusu şirketler, Tacikistan ile Tethys Petroluim Limited şirketi ile 2008 yılında imzalanan ürün paylaşımı anlaşmasına dahil olacak. Şirketler arasında yeni bir anlaşma imzalanacak. Bu anlaşma sonrasında 3 yabancı şirket, Tacikistan'ın güney kısmındaki yataklarda arama çalışmalarında bulunacak.

Tethys Petroleum şirketi tarafından yapılan araştırmada Tacikistan'da zengin petrol ve doğalgaz rezervi bulunduğu açıklanmıştı. Fransız şirket, bu ülkede bulduğu doğalgazı Çin'e ihraç etmeyi planlıyor. Tacikistan'da doğalgaz yatağı bulunduktan sonra Çin'e doğru bir hattın inşa edilmesi bekleniyor. SSCB dönemindeki verilere göre, Tacikistan'ın 113 milyon petrol ve 863 milyar metreküp doğalgaz rezervi bulunuyor. Ülkenin enerji kaynaklarının büyük bir kısmı güney-batı kesiminde yer alıyor.

Önceki ve Sonraki Haberler