1. HABERLER

  2. NÜKLEER

  3. Fukuşima`da suçlu fareymiş!

Fukuşima`da suçlu fareymiş!

Enerji Günlüğü - Japonya'da 2011'deki deprem ve tsunamide hasar gören Fukuşima Daiçi nükleer santralindeki elektrik kesintisine bir farenin neden olduğu...

Fukuşima`da suçlu fareymiş!

Enerji Günlüğü - Japonya'da 2011'deki deprem ve tsunamide hasar gören Fukuşima Daiçi nükleer santralindeki elektrik kesintisine bir farenin neden olduğu ortaya çıktı. Tokyo Elektrik Enerji Şirketi (TEPCO), pazartesi akşamından dün sabaha kadar soğutma sisteminin bir bölümünde meydana gelen elektrik kesintisinin nedeninin yaklaşık 15 santimetre büyüklüğündeki bir fare olduğunu açıkladı. Ölü bulunan farenin iki elektrik bağlantısının arasına girdiği ve sistemin devre dışı kaldığı sanılıyor.

Santraldeki elektrik kesintisi yüzünden dört yakıt depolama havuzuna soğuk su gönderilememişti. Japonya'yı 11 Mart 2011'de vuran deprem ve tsunami, Fukuşima nükleer santralinde Çernobil'den sonraki en büyük küresel nükleer felakete yol açmış, santralin enerji ve soğutma sistemleri bozulmuş, üç reaktör çekirdeği erimiş ve yakıt depolama havuzu aşırı ısınmıştı.

Önceki ve Sonraki Haberler