1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. GÜNEŞ

  4. Galata Wind’den Avrupa’da 300 MW’lik GES projesi

Galata Wind’den Avrupa’da 300 MW’lik GES projesi

Galata Wind, Avrupa'da 300 MW kapasiteli güneş enerji santrali projesi geliştirebilmek üzere Avrupalı iki firma ile iki ayrı sözleşme imzaladı.

Galata Wind’den Avrupa’da 300 MW’lik GES projesi

Enerji Günlüğü - Galata Wind, 2030 yılında yenilenebilir enerji alanında global bir oyuncu olma hedefi ne ulaşmak amacıyla yurtdışı yatırımlarına hazırlanıyor. Galata Wind bu hedef kapsamında Avrupa'daki iki firmayla toplamda 300 MW kapasiteli güneş enerji santrali projesi geliştirebilmek üzere iki sözleşme imzaladı. Yaklaşık 18-24 aylık sürede geliştirilecek projelerin ardından güneş enerji santrallerinin Galata Wind’in 2025 yıl sonu hedeflerine uygun olarak devreye alınması planlanıyor.

HEDEF 2025’TE 550 MW

Galata Wind, Hollanda’da yüzde 100 kendi iştiraki olan ve yurt dışındaki yatırımların konsolide edilmesini ve etkin koordinasyonu sağlayacak olan Galata Wind Energy Global BV ünvanlı yeni bir bağlı ortaklık kurduğunu da açıkladı. İlk etapta yeni kurulan şirketin sermayesinin 1 milyon Euro olması hedefleniyor. Şirket, 2025 yılı sonunda mevcut 269 MW’lık portföyünü 550 MW’a çıkaracağını duyuran ve büyümesini Türkiye ve Avrupa’da gerçekleştirmeyi planlıyor.

AVRUPA’DA ELEKTRİK SATIŞ GARANTİLİ SANTRALLER

Galata Wind daha önce 2025 büyüme stratejisi kapsamında 2023-2024 yıllarında yatırımlarının ivme kazanacağını açıklamıştı. Bu kapsamda şirket yurt içi ve yurt dışında satın alım fırsatlarını yakından takip etmeye devam ederken Avrupa’da ülke politikasına göre uzun vadeli elektrik satış kontratları (PPA) olan inşaata hazır projeler veya sıfırdan geliştirilecek olan rüzgâr ve güneş projeleri ile ilgileniyor.

TÜRKİYE’DE RES-GES KAPASİTE ARTIŞI YATIRIMLARI

Galata Wind, altyapıları hazır mevcut santrallerinde planlanan kapasite artışları kapsamında Mersin RES’deki 39 MW’lık ek kapasite inşaatına 2023 yıl sonunda başlayacak. Taşpınar RES’deki 13 MW’lık kapasite artırımının ise 2023 yılı sonunda devreye alınması planlanıyor. Galata Wind, Bursa’daki Hibrit GES yatırımının ilk fazını da devreye almaya hazırlanıyor.

KAPASİTE ARTIŞINI EBRD FİNANSE EDECEK

Gİalata Wind, kendisine ait santrallerde üç yıl içinde yapılması planlanan kapasite artış projelerini finanse etmek üzere 2022 yılında Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile 45 milyon ABD doları tutarında ve 2029 yılı vadeli bir kredi anlaşması imzalamıştı.

DEPOLAMALI SANTRAL YATIRIMLARI

Galata Wind’in 2026-2030 hedefleri doğrultusunda ilgilendiği bir başka konu ise depolamalı elektrik santralleri. Bu alandaki büyüme vizyonu doğrultusunda yatırım fırsatlarını değerlendirmeyi amaçlayan şirket, EPDK’den toplam 350 MW kapasiteli 7 adet depolamalı rüzgâr ve güneş santrali ön lisansı aldı. Galata Wind bu alandaki yatırımlarını 2026 yılı ve sonrasında gerçekleştirilmeyi planlıyor.

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler