1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. GÜNEŞ

  4. Gana’da 5 MW’lık yüzer GES kuruldu

Gana’da 5 MW’lık yüzer GES kuruldu

Gana, Afrika Kıtasının en büyük yüzer Güneş Enerjisi Santralini (GES) yaşama geçiriyor. 5 MW kurulu gücündeki tesis hidroelektrik santrale yardımcı kaynak olarak kuruldu. 

Gana’da 5 MW’lık yüzer GES kuruldu

Enerji Günlüğü - Gana, Batı Afrika'daki en büyük yüzer güneş enerjisi santraline ev sahipliği yapıyor. Santral, ulusal elektrik dağıtım şebekesine enerji üretmek ile dağıtmak amacıyla güneş ışığı ile hidrolik kaynakları kullanan hibrit tesisin bileşeni olarak hizmet veriyor.

Ülkenin Bono bölgesindeki Bui su rezervi üzerinde 5 megavat (MW) güç üretecek biçimde kurulmuş olan santral, güneş enerjisi panellerinin suyun üzerinde kullanılmasını sağlayarak toprağı korurken arazide ağaçların kesilmesinin önüne geçiyor. Santralin 15 MW’a çıkarılması planlanıyor. 

BÖLGENİN YENİLENEBİLİR KAPASİTESİ GENİŞLİYOR

Bui Hidro-Solar Hibrit (HSH) Santrali, Batı Afrika alt bölgesindeki Gana için önemli bir kilometre taşı. Halihazırda mevcut olan 50 MWp kara tabanlı güneş enerjisi çiftliğine ek olarak bu yenilikçi sistem, Gana'da şu ana kadarki en büyük yüzer güneş enerjisi santrali olma özelliği taşıyor. 404 MW'lık hidroelektrik santral ve 55 MWp'lik güneş santrallerinden elde edilen birleşik üretim, bölgenin yenilenebilir enerji kapasitesini daha da geliştiriyor.

REZERVUAR EKO SİSTEMİNE DESTEK

Gana, Bui su rezervuarına yüzer güneş enerjisi santrali kurarak bir yandan arazi kullanımından tasarruf ederken diğer yandan ülkenin yenilenebilir enerji üretimini artırdı. Proje aynı zamanda sudaki yaşamın iklimdeki aşırı ısınmadan korunmasına da yardımcı olabilecek.

Santralin kurulumunu gerçekleştiren mühendisler, panellerin aynı zamanda suda yumurtlayan balıklar için sağlıklı bir ortam oluşturduğunu, yavru balıkların üremesine katkı yaptığını dolayısıyla rezervuardaki eko sistemi desteklediğini dile getiriyorlar.