1. HABERLER

  2. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

  3. GAP Bölgesi yenilenebilir enerji çalışmalarına ödül

GAP Bölgesi yenilenebilir enerji çalışmalarına ödül

Enerji Günlüğü - GAP Bölgesi’nde yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği çalışmaları “Ortadoğu Bölgesi’nde Yılın Enerji Projesi” ödülünü...

GAP Bölgesi yenilenebilir enerji çalışmalarına ödül

Enerji Günlüğü - GAP Bölgesi’nde yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği çalışmaları “Ortadoğu Bölgesi’nde Yılın Enerji Projesi” ödülünü aldı.

GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (GAP BKİ) tarafından, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) işbirliği içinde yürütülen GAP Bölgesi’nde Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Kullanımının ve Enerji Verimliliğinin Arttırılması Projesi, Association of Energy Engineers (Enerji Mühendisleri Derneği) tarafından Atlanta’da düzenlenen 40. Dünya Enerji Mühendisliği Kongresi'nde, "Ortadoğu Bölgesi’nde Yılın Enerji Projesi" ödülünü aldı.

Proje ile yenilenebilir enerji kaynaklarının hem bölgenin ihtiyaçları doğrultusunda elektrik ve ısı üretimindeki kullanımının yaygınlaştırılması, hem enerji verimliliğinin iyileştirilmesine yönelik faaliyet ve eylemlerin gerçekleştirilmesi, hem de bölge için öngörülen sürdürülebilir büyüme yaklaşımının desteklenmesi hedeflendi.

Proje kapsamında bölgesel ölçekte ilk yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği eylem planı hazırlandı. Sanayide enerji verimliliğinin iyileştirilmesine yönelik bölgedeki kalkınma ajansları ile ortak mali destek programı oluşturuldu. Böylece, bölgedeki sanayi işletmelerinde enerji verimliliği konusunda farkındalığın artırılması, bölgede üretim yapan sanayi işletmelerinde enerji verimliliğine yönelik tedbirlerin belirlenmesi ve uygulanması sağlandı. 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ DANIŞMANLIK KULUÇKA MERKEZİ KURULDU

Bunun dışında, GAP Bölgesi için bir ilk olan Enerji Verimliliği Danışmanlık Kuluçka Merkezi kuruldu. Merkez, sanayide ve binalarda enerji verimliliğinin artırılması için enerji denetimlerinin yapılmasında ve danışmanlık hizmetlerinin sağlanmasında önemli bir rol oynuyor. Alman Pasif Ev Enstitüsü’nün EnerPHit kriterine göre tasarlanan ve tadilatı yapılan GAP Enerji Verimliliği Danışmanlık ve Kuluçka Merkezi binası, Türkiye’de tadilat görmüş bina kategorisinde EnerPHit sertifikasına sahip ilk ve tek enerji etkin bina olma özelliği taşıyor.

SULAMA SİSTEMLERİ VERİMLİLEŞTİRİLDİ

Ayrıca bölgenin enerji denkleminde çok önemli bir yer tutan sulama pompalarının sahadaki çalışma koşul ve karakteristiklerinin ortaya çıkarılması için sulama pompalarında enerji verimliliği ölçüm ve analizi yapıldı. Buna ek olarak güneş enerjili sulama sistemlerinin yaygınlaştırılması için pilot uygulamalar gerçekleştirildi.

TARIMSAL ATIKLAR DEĞERLENDİRİLDİ

Tarımsal atıklardan katı yakıt elde edilmesi amacıyla Bitkisel Pelet Üretim ve Pazarlama Kooperatifi kuruldu ve kooperatife üretimi destekleyecek teknik ekipman alındı. Günde 25 ton, yılda 5.000 ton bitkisel pelet üretim kapasitesi bulunan tesis, hem kooperatif yapısı hem de bitkisel atıkların değerlendirilmesi itibarı ile GAP Bölgesi’nde ilk olma özelliği taşıyor.

 

Önceki ve Sonraki Haberler