1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. GÜNEŞ

  4. Garanti Bankası`ndan tarımsal sulamada GES desteği

Garanti Bankası`ndan tarımsal sulamada GES desteği

Enerji Günlüğü - Garanti Bankası güneş enerjisinin sulamada kullanılmasını desteklemeye başladı.Garanti Bankası'ndan yapılan yazılı açıklamaya...

Garanti Bankası`ndan tarımsal sulamada GES desteği

Enerji Günlüğü - Garanti Bankası güneş enerjisinin sulamada kullanılmasını desteklemeye başladı.

Garanti Bankası'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, banka tarımsal sulamada tasarruflu yöntemlerin yaygınlaştırılması amacıyla Türkiye'de bir ilke imza atarak güneş enerjisinin sulamada kullanılmasını desteklemeye başladı.

Banka, uygun vade ve faiz oranlarına sahip "Tarımsal Sulama Sistemleri Kredisi" paketiyle, güneş enerjisine dayalı sulama sistemi projesine finansman sağladı. Garanti'nin finanse ettiği ve Türkiye'de güneş enerjisinin tarımsal sulamada kullanıldığı 10 yatırımın en büyüğü olarak Şanlıurfa'da hayata geçirilen projede, 800 metrekare güneş paneliyle 65 kilovatsaat enerji elde edilerek, 450 dekarlık arazinin sulanması sağlanıyor.

Proje kapsamında, Türkiye'de yeni kullanılmaya başlanan güneş enerjisi ile modern sulama teknikleri birleştirilerek, karbon salımı sıfır olan, toprak ve su kaynaklarıyla dost sürdürülebilir bir sulama tekniği benimseniyor.

Çevreye olan etkilerin asgari düzeye indirilmesinin yanında, sulamada karşılaşılan yüksek elektrik maliyetinin düşürülmesi, yaz aylarında yaşanan elektrik kesintilerinde enerji temininde süreklilik sağlanması hedefleniyor.

Fosil yakıt kullanımına alternatif olan kesintisiz ve yenilenebilir enerjiyle, tarımsal sulamada maliyetleri azaltıp verimliliği artırmaya örnek teşkil eden projenin, 3 yıl içinde kendini amorti etmesi bekleniyor.

Önceki ve Sonraki Haberler