1. HABERLER

  2. KÖMÜR

  3. Garanti BBVA kömürü finanse etmeyecek

Garanti BBVA kömürü finanse etmeyecek

Garanti BBVA, kömürü ve kömürle ilişkili aktiviteleri finanse etmeyeceğini duyurdu. 

Garanti BBVA kömürü finanse etmeyecek

Enerji Günlüğü - Garanti BBVA, kömürü ve kömürle ilişkili aktiviteleri finanse etmeyeceğini duyurdu. 

Garanti BBVA, iklim değişikliğiyle mücadele ve düşük karbonlu ekonomiye geçiş uygulamaları kapsamında kömürü ve kömürle ilişkili aktiviteleri finanse etmeyeceğini duyurdu. Bu taahhüt aynı zamanda Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli'nin (IPCC) tavsiyeleriyle uyumlu ve küresel sıcaklık artışını maksimum 1,5°C ile sınırlama, 2050’de karbon nötr ekonomi hedeflerine de hizmet ediyor. 

Garanti BBVA, adil dönüşüm ilkesi doğrultusunda, bu alanda faaliyet gösteren müşterilerini yeşil yatırımlar için teşvik etmeyi hedeflerken, müşterilerinin yeşil yatırımlarına finansman sağlamaya da devam edecek. 

PROJE FİNANSMANINDA YENİLENEBİLİRİN PAYI %73

Konuyla ilgili bilgi veren Garanti BBVA Genel Müdürü Recep Baştuğ sürdürülebilirlik çalışmaları kapsamında iklim değişikliğiyle mücadeleye büyük önem verdiklerini belirterek, “2014 yılından beri proje finansmanı kapsamında finanse ettiğimiz yeni enerji projelerinin tamamı yenilenebilir enerji yatırımlarından oluşuyor. 2015 yılında Türkiye’nin düşük karbonlu ekonomiye geçişine ve iklim değişikliğiyle mücadelesine destek olmak amacıyla İklim Değişikliği Eylem Planımızı yayımladık. Proje Finansmanı portföyümüzdeki yenilenebilir enerji oranı %73'e ulaşırken bu alana sağladığımız toplam finansman 5,3 milyar ABD dolarını aştı. Yaklaşık %25 pazar payıyla Türkiye'de rüzgâr enerji santrallerinin finansmanında pazar lideriyiz” dedi. 

Şimdi de bu duruşu bir adım öteye taşıyarak kömürle bağlantılı aktiviteleri finanse etmeyeceklerini taahhüt ettiklerini ifade eden Baştuğ, “Mevcut portföyümüzdeki kömür faaliyetlerine ilişkin riskimizi de en geç 2040 yılına kadar sıfırlayarak bu sektörden tamamen çıkacağız. Kömür santralleri ve madenleriyle ilgili yeni yatırımları finanse etmeyeceğiz. Bununla birlikte kömür sektöründe faaliyet gösteren müşterilerimizin yeşil yatırımlarına destek vererek, ülkemizde düşük karbona geçiş sürecinin hızlanması ve bu dönüşümün adil bir şekilde gerçekleşmesi için çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler