1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Gaz hub`ı olmak için özel sektör önemli

Gaz hub`ı olmak için özel sektör önemli

Enerji Günlüğü - Petrol Platformu Derneği (PETFORM) Yönetim Kurulu Üyesi Rıdvan Uçar "Türkiye'nin doğalgaz 'hub'ı olması için özel sektöre ihtiyacımız...

Gaz hub`ı olmak için özel sektör önemli

Enerji Günlüğü - Petrol Platformu Derneği (PETFORM) Yönetim Kurulu Üyesi Rıdvan Uçar "Türkiye'nin doğalgaz 'hub'ı olması için özel sektöre ihtiyacımız var" dedi.

Rıdvan Uçar, 14. Uluslararası Petrol ve Gaz Konferansı'ndaki konuşmasında, Türkiye'nin doğalgazda merkez (hub) haline gelmesi için uzun dönemli bir stratejiye ihtiyacı olduğunu ve bugünden çalışmaya başlanması gerektiğini dile getirdi.

Doğalgaz sektörü ve Türkiye açısından kritik bir dönemden geçildiğine dikkati çeken Uçar, şunları söyledi:

"2020 yılında özel sektörün alacağı rol bugünlerde atılacak olan adımlarla ilgili. 2020'de 300 milyon metreküp gaza ihtiyacımız olacak. Her şey düzenli giderse 270-280 milyon metreküp gaza ulaşabiliriz. Bugün günlük 170 milyon metreküp girişimiz var. Bu bir senaryodur ve 2020 yılına kadar bu sonuca gerçekten varabiliriz. 330'u da 400 milyon metreküp gazı da görebiliriz."

Eğer Türkiye bir hub olup fiyat belirleyecekse 400 milyon metreküplük günlük giriş kapasitesine sahip olması gerektiğini ifade eden Rıdvan Uçar "Bunun için de özel sektörün adımlarına ve katılımına ihtiyaç var. Masraflı görünse de Türkiye'nin gelecekteki temin güvenliği ve gaz fiyatı için adımlar atılmalıdır. Boru gazı dışında sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) gibi kaynaklardan beslenebiliriz. Kaynak çeşitliliğimizi artırmamız gerektiğine inanıyoruz" diye konuştu.

PETROL FİYATINDA DÜŞÜŞ BİZİ ALDATMASIN

http://enerjigunlugu.net/akbay:-petrol-bizi-aldatmasin_12821.html

Önceki ve Sonraki Haberler