1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Gazprom Hindistan`la 70 milyar m3 LNG satışında anlaştı

Gazprom Hindistan`la 70 milyar m3 LNG satışında anlaştı

Enerji Günlüğü - Gazprom, rotasını Hindistan’a çevirdi. Rus enerji devi, Hindistan’ın önde gelen doğalgaz nakil ve dağıtım şirketi GAIL ile sıvılaştırılmış...

Gazprom Hindistan`la 70 milyar m3 LNG satışında anlaştı

Enerji Günlüğü - Gazprom, rotasını Hindistan’a çevirdi. Rus enerji devi, Hindistan’ın önde gelen doğalgaz nakil ve dağıtım şirketi GAIL ile sıvılaştırılmış doğalgaz tedarikine ilişkin 20 yıllık anlaşma imzaladı. Gazprom’un yan işletmesi olan Gazprom Marketing & Traiding şirketinin imzaladığı anlaşmaya göre Rus enerji devi, 2019 yılından itibaren Hindistan’a 20 yıl boyunca her yıl 2,5 milyon ton, başka bir deyişle 3,5 milyar metreküp sıvılaştırılmış doğal gaz sevkiyatı gerçekleştirecek.
Şu anki fiyatlarla kontrat tutarı yıllık 1,6 – 1,8 milyar dolar olarak hesaplanıyor. Gazprom’un şu anki serbest stokları kontrat taahhütlerini yerine getirmesine yeterli olmasa da şirket, 2019 yılına kadar Rusya’nın Uzakdoğu bölgesindeki iki projesinden en az birini devreye almayı planlıyor. Projelerden biriyle Sahalin-2 gaz ve petrol kıyı işleme tesisinin kapasitesinin arttırılması öngörülüyor, ikinci projedeyse Vladivostok kentinde yeni gaz işleme fabrikasının inşaatı planlanıyor.

Önceki ve Sonraki Haberler