1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Gazprom, 'Sibirya'nın Gücü' için tarih verdi

Gazprom, 'Sibirya'nın Gücü' için tarih verdi

Enerji Günlüğü - Rus doğal gazını Sibirya üzerinden Çin'e ulaştıracak olan Sibirya'nın Gücü Boru Hattı 2019 sonunda faaliyete başlayacak.Rus doğal...

Gazprom, 'Sibirya'nın Gücü' için tarih verdi

Enerji Günlüğü - Rus doğal gazını Sibirya üzerinden Çin'e ulaştıracak olan Sibirya'nın Gücü Boru Hattı 2019 sonunda faaliyete başlayacak.

Rus doğal gaz devi Gazprom'un CEO'su Aleksey Miller, Gazprom'un Çin'e Sibirya'dan doğal gaz sevkiyatına 20 Aralık 2019 tarihinde başlayacağını açıkladı. 

Öte yandan Çin kamu enerji şirketi CNPC'den geçen hafta yapılan açıklamada da Çin-Rusya tedarik ve satın alma sözleşmesinin Çin Devlet Başkanı Xi Jinping'in Moskova ziyareti sırasında CNPC Başkanı Wang Yulin ve Gazprom CEO'su Miller tarafından imzalandığı belirtilmişti. 

Rusya'nın en büyük şirketi ve dünyanın en fazla doğalgaz çıkaran kuruluşu Gazporm ile Çin'in en büyük petrol ve gaz üreticisi ve tedarikcisi olan CNPC 2014 yılında "Power of Siberia" gaz boru hattı için bir anlaşma imzalamıştı. 30 yıllık olan bu anlaşma, yılda 38 milyar metreküp Rus gazının Çin'e iletilmesini doğu yolundan sağlamak amacı ile yapıldı.

2015 yılında ise her iki taraf, Rusya doğalgazının Çin'e teslimatını batıdan sağlayacak "Power of Siberia 2" gaz boru hattı için bir ön anlaşma imzaladı. İlk aşamada 30 milyar metreküp gazın Batı Sibirya'dan teslim edilmesi planlanıyor.

CNPC'den yapılan açıklamada da Çin-Rusya tedarik ve satın alma sözleşmesinin Çin Devlet Başkanı Xi Jinping'in Moskova ziyareti sırasında CNPC Başkanı Wang Yulin ve Gazprom CEO'su Miller tarafından imzalandığı belirtildi. Anlaşmaya ilişkin başka bilgi verilmedi. 

Önceki ve Sonraki Haberler