1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Gazprom`a rekabet soruşturması en çok kimi sevindirdi?

Gazprom`a rekabet soruşturması en çok kimi sevindirdi?

Eneröi Günlüğü - Avrupa Birliği Komisyonu'nun, Rus enerji devi Gazprom hakkında Avrupa pazarında rekabet koşullarına uymadığı gerekçesiyle soruşturma...

Gazprom`a rekabet soruşturması en çok kimi sevindirdi?

Eneröi Günlüğü - Avrupa Birliği Komisyonu'nun, Rus enerji devi Gazprom hakkında Avrupa pazarında rekabet koşullarına uymadığı gerekçesiyle soruşturma başlatması, büyük oranda Rus doğalgazına bağımlı konumdaki Polonya ve Litvanya'yı sevindirdi. Bu müşteriler soruşturmayı da fırsat bilerek, gaz fiyatlarının çok yüksek olmasından duydukları memnuniyetsizliği bir kez daha dile getirdiler.
Rus Kommersant Gazetesi'nin haberine göre özellikle Litvanya ve Polonya, AB Komisyonu’nun Gazprom hakkında alacağı kararı sabırsızlıkla bekliyor. Litvanya Başbakanı Andryus Kubilyus, “Soruşturma, Avrupa’nın gaz pazarındaki durumu ve ülkemiz başta olmak üzere Gazprom’un tüm Orta Avrupa’daki tutumunu kökten değiştirebilecek çok önemli bir olaydır” dedi. Geçtiğimiz yıl Gazprom’un en sorunlu müşterilerinden olan Litvanya’nın Avrupa Komisyonuna şirket hakkında soruşturma yapılması için başvurduğu biliniyor.
Komisyonun kararına bağlı olarak Gazprom’un çalışma ilkelerini değiştirmesini bekleyen bir başka ülkeyse neredeyse yüzde 70 Rus gazına bağımlı olan Polonya. Hazine Bakanı Nikolay Budzanovskiy, “Ülkemizin en önemli tedarikçisinin piyasadaki önemini kullanmaması için sorunun çözülmesi önem taşıyor" dedi.
Erkan Özdemir

Gazprom bir gecede 2 milyar dolar kaybetti!

Gazprom: Soruşturma, kurallara uymadığımız anlamına gelmez

AB’de Gazprom hakkında inceleme

Önceki ve Sonraki Haberler