1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Gazprom`dan sondaj derinliği rekoru!

Gazprom`dan sondaj derinliği rekoru!

Enerji Günlüğü - Rusya enerji devi Gazporm, Tacikistan’da sondaj çalışmalarını yaptığı Şahrinav-1P kuyusunda 6 bin 130 metre derinliğe ulaştı....

Gazprom`dan sondaj derinliği rekoru!

Enerji Günlüğü - Rusya enerji devi Gazporm, Tacikistan’da sondaj çalışmalarını yaptığı Şahrinav-1P kuyusunda 6 bin 130 metre derinliğe ulaştı. Şirketin bu başarısı, Orta Asya bölgesindeki doğalgaz ve petrol arama çalışmaları tarihinde ulaşılan en büyük derinlik olarak belirlendi. Orta Asya’nın en derin kuyusunun 6 bin 112 metre ile Özbekistan’ın Fergana bölgesinde yer aldığı kaydedildi.

 

Gazprom International'ın Tacikistan temsilciliğinin müdürü İgor Şatalov konuyla ilgili değerlendirmesinde, Şahrinav kuyusundaki çalışmalar başarılı bir şekilde sürdürüldüğünü kaydetti. Rus yetkili, önemli bir başarıya imza attıklarını ve elde edilecek sonuçlar ile doğalgaz yatağı ile ilgili yeni bilgilere ulaşacaklarını belirtti.

 

Gazprom şirketi, Tacikistan’ın Sarikamış ve Batı Şohanberdi bölgelerinde doğalgaz ve petrol arama çalışmalarında bulunuyor. Tahmini bilgilere göre, Sarıkamış bölgesinin doğalgaz rezervinin 18 milyar metreküp, petrol rezervinin 17 milyon ton olduğu açıklandı. Rus şirketi, Sarıkamış bölgesindeki Şahrinav kuyusunda sondaj çalışmalarına 2010 yılında başlamıştı.

Önceki ve Sonraki Haberler