1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Gazprom’un doğal gaz geliri yüzde 47 arttı

Gazprom’un doğal gaz geliri yüzde 47 arttı

Gazprom’un doğal gaz ihracat geliri yılın ilk dört ayında bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 47 oranında artış kaydetti. 

Gazprom’un doğal gaz geliri yüzde 47 arttı

Enerji Günlüğü - Gazprom’un doğal gaz ihracat geliri yılın ilk dört ayında bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 47 oranında artış kaydetti. 

Rusya Federal Gümrük Servisi verilerine göre, Rus kamu doğal gaz şirketi Gazprom'un doğal gaz ihracat geliri yılın ilk dört ayında bir önceki yıla göre yüzde 46,8 oranında artarak 13 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Gazprom'un 1000 metreküp doğal gaz ihracat fiyatı 2021 yılı Nisan ayında bir önceki aya kıyasla 172,7 dolardan 185,5 dolara çıktı. Analistler, şirketin doğal gaz ihracatından kar elde edebilmesi için 1000 metreküp için doğal gaz fiyatının 90-100 dolar bandının üzerinde olması gerektiğine işaret ediyor.

BORU HATLARIYLA İHRACAT HACMİ %16 ARTTI

Rus yasalarına göre boru hatlarıyla doğal gaz ihracat yetkisine sahip tek şirket konumunda bulunan şirketin yılın ilk dört ayında boru hatlarıyla doğal gaz ihracat hacmi ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15,9 artarak 74,8 milyar metreküpe yükseldi.

 

Etiketler : , , ,
Önceki ve Sonraki Haberler