1. HABERLER

  2. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

  3. GE dünyanın ilk akıllı rüzgar türbinini üretti

GE dünyanın ilk akıllı rüzgar türbinini üretti

Enerji Günlüğü - GE, dünyanın en verimli yüksek çıkışlı ve aynı zamanda da ilk akıllı rüzgâr türbini olan 2.5-120’yi tanıttı. 2.5-120,...

GE dünyanın ilk akıllı rüzgar türbinini üretti

Enerji Günlüğü - GE, dünyanın en verimli yüksek çıkışlı ve aynı zamanda da ilk akıllı rüzgâr türbini olan 2.5-120’yi tanıttı. 2.5-120, GE’nin mevcut modeline göre yüzde 25 verimlilik ve yüzde 15 üretim artışı sağlıyor. Rüzgâr hızının düşük olduğu bölgelerde birinci sınıf verimlilik ve güç üretimini bir araya getiren ilk rüzgâr türbini olma özelliği de taşıyor. GE'nin gelişmiş denetimleri, tahmin algoritmaları ve enerji depolama üniteleri olan ilk rüzgar türbini olan 2.5-120’nin ilk prototipi önümüzdeki ay Hollanda'da kurulacak.

Türbinin sağladığı yüksek verimlilik düzeyi ve çıkış, rüzgâr hızının düşük olduğu bölgelerdeki santral işletmecilerine daha yüksek kazanç sağlıyor. Türbinin gelişmiş kontrolleri, 120 metrelik kanadı kontrol ederek, düşük rüzgarlı bölgelerde daha fazla enerji toplanmasını ve daha yüksek güç çıkışı sağlanmasını mümkün kılıyor. Yüksekliği 139 metre olan kule ise türbini Avrupa ve Kanada gibi bölgelerdeki yoğun orman alanları için ideal bir çözüm haline getiriyor.

GE’nin Yenilenebilir Enerjiden Sorumlu Başkan Yardımcısı Vic Abate, “2.5-120 modelimiz, rüzgarın kesintili esişini kontrol altına almak için Endüstriyel Internet’ten yararlanarak, doğa ne şekilde davranırsa davransın, tüm dünyaya sorunsuz ve öngörülebilir enerji sağlayan ilk rüzgâr türbini konumundadır. Saniyede on binlerce veri noktasıyla iletişim kurup verileri analiz edebilen 2.5-120, aynı adada çevredeki diğer türbinler, servis teknisyenleri ve müşterilerle sürekli iletişim halinde kalabiliyor” ifadesini kullandı.

GE, geçtiğimiz yıl içerisinde, California’daki tesisinde rüzgar enerjisi ve enerji depolamayı başarılı bir şekilde entegre edebildiğini göstermiş ve şebekeye öngörülebilir miktarda enerji sağlamıştı. 2.5-120, aynı zamanda gelişmiş kontrol teknolojisi sayesinde gürültü emisyonunu en aza indirerek en katı gürültü gereksinimlerini de karşılıyor. Bunun yanı sıra yeni rüzgâr türbini IEC Wind Class III ve DIBT WZ2 standartlarına göre de optimize edilmiş durumda. 2.5-120, 50 ve 60 Hz uygulamalar için kullanılabiliyor.

Önceki ve Sonraki Haberler