1. HABERLER

  2. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

  3. Geçen yıl 152 bin ton ambalaj atığı geri kazanıldı

Geçen yıl 152 bin ton ambalaj atığı geri kazanıldı

Enerji Günlüğü -  2015 yılı sonunda 39 belediye işbirliği yapan PAGÇEV 152 bin ton ambalaj atığının geri kazanımını sağladı.PAGÇEV (Türk...

Geçen yıl 152 bin ton ambalaj atığı geri kazanıldı

Enerji Günlüğü -  2015 yılı sonunda 39 belediye işbirliği yapan PAGÇEV 152 bin ton ambalaj atığının geri kazanımını sağladı.

PAGÇEV (Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı Geri Dönüşüm İktisadi İşletmesi) 152 bin ton ambalaj atığının geri kazanımını sağladı. Yaklaşık 8 milyon kişinin atığına ulaşarak ekonomiye 422 milyon liralık katkı sağladı. 

2015 yılında bir önceki yıla göre yüzde 38 artışla 152 bin ton ambalaj atığını geri dönüştüren PAGÇEV ülke ekonomisine 422 milyon lira kazandırdı. Aynı dönemde 39 belediye ile yaptığı işbirliği sonucunda bir önceki yıla göre yüzde 100 artışla yaklaşık 8 milyon kişinin atığını geri dönüştürdü.

973 AĞAÇ KURTARILDI, ELEKTRİK VE SU TASARRUFU SAĞLANDI

2015 yılında PAGÇEV’in dönüştürdüğü atık miktarı sayesinde 973 adet yetişkin ağaç kurtarıldı. Bu ağaçlarla yaklaşık olarak 12 bin metreküp karbondioksitin havada tutulması önlendi.

Geri dönüştürülen plastik atıklar ile 180 ailenin yıllık elektrik tüketimine eşit olan 495 bin kilowatt elektrik tasarrufu yapıldı. Kâğıt ve kompozit geri dönüşümü sayesinde 10 kişilik bir ailenin yıllık tüketimine karşılık gelen 1,5 milyon metreküp su tasarrufu sağlandı. 

Ayrıca geri dönüştürülen cam ve plastik atıklar sayesinde 627 araç deposu yakıtına eşit 29 bin litre fosil yakıt tasarrufuna imza atıldı. Tüm bu atıkların geri dönüştürülmesi ve atık depolama sahalarına gönderilmemesi sayesinde de 113 adet futbol sahasına denk gelen 819 bin ton metreküp alandan tasarruf edildi.

PAGÇEV ETKİNLİKLERİ

PAGÇEV Genel Müdürü Yağmur Cengiz, 2015 yılı boyunca Türkiye’nin dört bir yanında büyük ve küçük yaştaki birçok çevreciyle bir araya gelerek çeşitli projeler hayata geçirdiklerini belirterek, “PAGÇEV olarak yıl içerisinde Beşiktaş Belediyesi ve İstanbul Üniversitesi Bisiklet Kulübü işbirliği ile İstanbul’da özel bir bisiklet turu düzenledik. Turu başarıyla tamamlayan çevreci ve sporcu bireylerimize hediyeler dağıttık. Aynı zamanda Haziran ayında Çevre Haftası kapsamında Sualtı Temizlik ve Bilinçlendirme Hareketi Derneği ve Beşiktaş Belediyesi işbirliğiyle düzenlenen 6. Konuşan Balık Şenliği’nde de yerimizi aldık. 200'den fazla öğrencinin katıldığı etkinlikte aralarında Beşiktaş Belediye Başkanı ve PAGEV Yönetim Kurulu üyesinin de bulunduğu 20 dalgıç su altından atık toplayarak kıyıya getirdi ve öğrencilere bu artıkları sergiledi. Ayrıca su altı kameraları sayesinde çocuklara deniz altındaki atıklar gösterildi. PAGÇEV olarak çevre odaklı, çevreyi koruyan her türlü etkinliğin destekçisiyiz. Yıl boyunca gerçekleştirdiğimiz tüm çalışmalar bu anlamda bizim için büyük önem taşıyor. 2016 yılında da hem atık toplama hem de çevre faaliyetlerimize hızla başladık. Ev sahipliğini PlasticsEurope ve PAGEV-PAGÇEV olarak bizim üstlendiğimiz “Okyanuslarda Sıfır Plastik Atık” ana temalı Polytalk konferansını geçtiğimiz günlerde düzenledik. Özel davetlimiz olarak bize eşlik eden T.C. Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan ile kıyı temizliği için Dünyada ve Türkiye’de yapılan çalışmaları örnekleriyle paylaştık. Türkiye’de atıksız denizlere ulaşmak için başlattığımız WFO Türkiye - Mutlu Balıklar projemizi desteklediklerini belirten Bakan Yardımcımız, deniz çöpleriyle etkin mücadele amacıyla İstanbul için Deniz Çöpleri Eylem Planı hazırlandığının müjdesini de verdi” dedi.

PAGÇEV 2016 yılı hedefini ise 200 bin ton ambalaj atığının geri dönüşümü olarak belirledi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler