1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. GÜNEŞ

  4. GES YEKA 2 ihaleleri iptal edildi

GES YEKA 2 ihaleleri iptal edildi

Enerji Günlüğü – Viranşehir, Erzin ve Bor GES projelerini kapsayan Güneş Enerjisine Dayalı Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları Ve Bağlantı Kapasitelerinin...

GES YEKA 2 ihaleleri iptal edildi

Enerji Günlüğü – Viranşehir, Erzin ve Bor GES projelerini kapsayan Güneş Enerjisine Dayalı Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları Ve Bağlantı Kapasitelerinin Tahsisine İlişkin Yarışma, iptal edildi. 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, 05 Ekim 2018 günü Resmi Gazete’de yayınlanarak duyurulan Güneş Enerjisine Dayalı Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları Ve Bağlantı Kapasitelerinin Tahsisine İlişkin Yarışma’yı, iptal etti. 

Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları Yönetmeliği esaslarına göre güneş enerjisi santrallerinin kurulması amacıyla Şanlıurfa-Viranşehir’de 500MWe, Hatay-Erzin’de 200MWe ve Niğde-Bor’da 300MWe gücünde olacak şekilde Bağlantı Kapasitelerinin ve ilgili Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) içinde belirlenen sahaların kullanım hakları 30 yıl süreyle tahsis edilmek üzere ihaleye çıkarılacaktı. Daha önce yarışmaya yapılacak başvuruların, 31 Ocak 2019 gününe kadar kabul edileceği bildirilmişti. 

Ancak yarışma iptal edildi. İptal kararının gerekçesine ilişkin henüz bir açıklama yapılmadı.

Önceki ve Sonraki Haberler