1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. GÜNEŞ

  4. Giysiler enerji hasat edecek

Giysiler enerji hasat edecek

Enerji Günlüğü - Japon bilim insanları, Tekstil uyumlu enerji kaynakları olarak, yıkanabilir, hafif ve gerilebilir organik güneş hücreleri geliştirdiler.Japonya’nın...

Giysiler enerji hasat edecek

Enerji Günlüğü - Japon bilim insanları, Tekstil uyumlu enerji kaynakları olarak, yıkanabilir, hafif ve gerilebilir organik güneş hücreleri geliştirdiler.

Japonya’nın Saitama şehrinde bilimsel araştırma merkezi  RİKEN’de Takao Someya başkanlığındaki bir grup araştırmacı tekstillerden enerji hasat edecek. Grup, giyilebilir, ultra ince esneyen ve suya dayanıklı organik güneş hücreleri geliştirdiler. 

Bu giyilebilir, esneyen organik güneş hücrelerinin verimlilik oranı yüzde 7.9 ve 20 defa yıkanınca verimlilikleri %20 düşüyor. Giyilebilir organik güneş hücrelerinin düzenli bir şekilde veri toplayabilmesi için ise bir kaç milivat enerjiye ihtiyacı var. Geliştirilen hücreler ile her santrimetrekare kumaş 7.86 miliwat elektrik üretiyor.

HASTA GİYSİSİ OLARAK VERİ TOPLAYACAK

Bu fotovoltaiklerin dokunurken kumaşlara kolayca monte edilebileceğini kaydeden araştırmacılar, bu kumaşlardan yapılan giysilerin hastalar tarafından giyildiğinde sağlık sorunlarını önceden tespit edebileceğini, vücut ısısını ölçebileceğini ve kalp atışlarını analiz edebileceğini ve böylece sağlık monitörü gibi kullanılabileceğini kaydediyorlar.

YENİ BİR ÇIĞIR AÇACAK

Güneş hücrelerinin kumaşla dokunması ile bu giysilerin sadece elektrik toplaması değil, aynı zamanda son derece esnek ve hava ve suya da dayanıklı olmaları gerektiğini belirten grup, tüm bu özelliklerin aynı anda bir arada olmasının son derece zor olduğunu, ancak sonunda bunu başardıklarını kaydediyor. 

Tekstil uyumlu enerji kaynakları olarak, yıkanabilir, hafif ve gerilebilir organik fotovoltaiklerin, gelecekte giyilebilir eşyalar, elektronik tekstiller ve nesnelerin İnternet'i ve diğer sensörlerin uzun vadeli bir güç kaynağı sistemi olarak kullanımında yeni bir çığır açacağı tahmin ediliyor.

Önceki ve Sonraki Haberler