1. HABERLER

  2. KÖMÜR

  3. Glencore, Kanadalı Teck’in kömür varlıklarını satın alıyor

Glencore, Kanadalı Teck’in kömür varlıklarını satın alıyor

Glencore, Teck'in kömür operasyonlarının %77 hissesini 6.9 milyar dolara satın alacak. Geri kalan pay ise Nippon Steel ve POSCO tarafından satın alınacak.

Glencore, Kanadalı Teck’in kömür varlıklarını satın alıyor

Enerji Günlüğü - Kanadalı madencilik şirketi Teck Resources, metal işine odaklanabilmek amacıyla kömür varlıklarını yaklaşık 9 milyar dolara elden çıkaracak.

Kanadalı madencilik şirketi Teck Resources, çelik üretimi için kullandığı kömür işletmesinin yüzde 77 hissesini 6.93 milyar dolar karşılığında satma konusunda İsviçreli madencilik devi Glencore ile anlaştı. Teck, kömür işletmesinin yüzde 20'sini ise halihazırda işletmenin yüzde 2.5 hissesine sahip olan Japon Nippon Steel Corporation'a satma konusunda anlaştı. Güney Koreli çelik üreticisi POSCO da Teck’in kömür birimi olan Elk Valley Resource’dan %3 hisse alacak. 

Tüm bu işlemlerin toplam değeri 9 milyar dolar olacak. Satış işleminin 2024 yılının üçüncü çeyreğinde tamamlanması bekleniyor.

GLENCORE KÖMÜR İŞİNE BAĞLILIĞINI SÜRDÜREBİLECEK

Anlaşma, kömür madenciliği sektöründeki önemli bir gelişme olmakla birlikte Glencore kömür işine olan bağlılığını sürdürebilirken Teck de metal işine odaklanabilecek. Bu anlaşma önemli nitelikte bir işlem olacağı için genel kurulda pay sahiplerinin onayına sunulacak. 

Teck, daha önce kömüre odaklanan bir şirkete bölünmeyi planlıyordu ancak şirket hedeflerinin bu noktada değiştiğini görüyoruz. Glencore ise kömür varlıklarını Teck'inkilerle birleştirerek daha büyük ve daha verimli bir işletme oluşturmayı ve yeni kurulacak şirketi halka arz etmeyi planlıyor. 

 

Önceki ve Sonraki Haberler