1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Goldman Sachs, 5 HES`ini Bereket Enerji`ye sattı

Goldman Sachs, 5 HES`ini Bereket Enerji`ye sattı

Enerji Günlüğü - ABD'li yatırım bankası Goldman Sachs'ın enerji şirketi Cogentrix Energy, Türkiye'deki 2'si faaliyete geçmiş toplam 5 HES projesini Bereket...

Goldman Sachs, 5 HES`ini Bereket Enerji`ye sattı

Enerji Günlüğü - ABD'li yatırım bankası Goldman Sachs'ın enerji şirketi Cogentrix Energy, Türkiye'deki 2'si faaliyete geçmiş toplam 5 HES projesini Bereket Enerjiye sattı. 

Hürriyet'ten Dinçer Gökçe'nin haberine göre ABD'li yatırım bankası Goldman Sachs’ın enerji şirketi Cogentrix Energy, Türkiye'deki enerji yatırımlarını elden çıkarıyor.

10’A YAKIN ŞİRKET İLE GÖRÜŞTÜ

Cogentrix Energy, elindeki Hidro-elektrik Santralı ve Rüzgâr santralı projeleri için lisanslama ve yatırım çalışmalarına başladı. Amasya’daki 2 HES projesi faaliyete alındı. Ancak beklediği geliri elde edemeyen ABD’li şirket elindeki proje ve lisansları devretme arayışına girdi. Aralarında büyük holdinglerin de olduğu 10’a yakın şirket ile görüşüldü.

BEREKET ENERJİ İLE EL SIKIŞTI

Görüşmelerin yürütüldüğü Bereket Enerji ile 10 gün kadar önce masadan el sıkışarak kalkan Cogentrix Energy, sahibi olduğu projeleri devretti. Devredilen HES projelerinden Amasya’daki Midilli ve Yavuz HES faaliyette. Akıncı (Tokat), Armağan (Erzincan), Umut (Erzincan) HES projelerinin ise lisansları Bereket Enerji’ye geçti.

SADECE AKSA HİSSELERİ KALDI

Satış sürecini yakından takip eden kaynaklardan biri Hürriye’e yaptığı açıklamada, Goldman Sachs’ın giriştiği projelerden zarar ettiğini, zararın daha fazla büyümemesi için projelerin devredildiğini iddia etti. 5 yıl önce büyük yatırım hedefi ile Türkiye eneji pazarına giren Goldman Sachs’ın HES projelerini devretmesi ile Türkiye’de enerji alanındaki yatırımı Aksa Enerji’deki yüzde 13.3’lük hissesi ile sınırlı kalmış oldu.

TAŞ YAPI ORTAKLIĞIYLA BAŞLAMIŞTI

Küresel ekonomik krizin patlak verdiği 2008’de, krizden birkaç ay önce Taş Yapı ile yüzde 50'şerlik hisselerle enerji işbirliğine giden Cogentrix Energy, beş yıllık süre içinde enerjiye 6 milyar Euro’luk yatırım yapılacağını duyurmuştu. Ortaklık anlaşmasından iki yıl kadar sonra Taş Yapı Enerji Grubu, yüzde 50’lik payını da Cogentrix Energy’e devrederek ortaklıktan çekilmişti.

BEREKET, GEDİZ EDAŞ'I DA ALDI

ABD’li şirketin projelerini devralan Ceyhan Saldanlı'nın şirketi Bereket Enerji, daha önce aldığı Aydın, Denizli ve Muğla’nın elektrik dağıtımı işini yapan Aydem Elektrik Dağıtım'dan sonra İzmir ve Manisa illerinin elektrik dağıtımını yapan Gediz EDAŞ'ı da devralıyor. Merkezi Denizli’de bulunan 18 yıllık şirket, yenilenebilir kaynaklarına dayalı enerji yatırımlarıyla da dikkat çekiyor.

HES’LERDE BÜYÜMEK İSTİYORUZ

Bereket Enerji Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Yağlı, şirketlerin devri ile ilgili yaptığı kısa açıklamada, devir işlemini doğruladı. Ali Yağlı, Bereket Enerji olarak enerjide yoğunlaştıklarını özellikle HES yatırımlarına ağırlık verdiklerine işaret etti. Ali Yağlı, devir bedeli ile ilgili ise açıklama yapmak istemediğini kaydetti. 

GEDİZ EDAŞ DA BEREKETLİ OLUYOR. OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ