1. HABERLER

  2. PETROL

  3. Google petrol ve gaz üretimi için yapay zeka geliştirmeyecek

Google petrol ve gaz üretimi için yapay zeka geliştirmeyecek

Teknoloji devi Google, petrol ve gaz şirketlerinin üretimine yardımcı olacak yeni yapay zekâ (AI) araçlarını artık geliştirmeyecek. 

Google petrol ve gaz üretimi için yapay zeka geliştirmeyecek

Enerji Günlüğü - Google, petrol ve gaz şirketlerinin üretimine yardımcı olacak yeni yapay zekâ (AI) araçlarını artık geliştirmeyecek. 

ABD merkezli çok uluslu teknoloji şirketi Google, mümkün olduğunca çok petrol ve gaz çıkarmalarına yardımcı olmak için fosil yakıt endüstrisi ile işbirliği yapmayı bırakıyor. Şirket, petrol ve gaz şirketlerinin fosil yakıt çıkarmasına yardımcı olacak yeni yapay zekâ (AI) araçları geliştirmeyeceğini açıkladı. 

Greenpeace tarafından yayınlanan ve Google’ın petrol ve gaz endüstrisine yaptığı bir dizi yapay zeka desteğini listeleyen raporunun ardından yapılan açıklamada, mevcut sözleşmelerindeki yükümlülüklerin yerine getirileceği ancak yeni hizmet verilmeyeceği belirtildi. 

Fosil yakıt devlerine Google Cloud algoritmaları ile destek olan teknoloji devi böylece Amazon Microsoft gibi rakiplerinden ayrışarak, iklim kriziyle mücadele hedefi kapsamında karbon ayak izini azaltacak. 

Şirket 2019 yılında petrol ve doğalgaz şirketleri ile yaptığı işlerden 65 milyon dolar gelir elde etti. 

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler