1. HABERLER

  2. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

  3. Groupama, çevreci elektrik tüketecek

Groupama, çevreci elektrik tüketecek

Enerji Günlüğü - Fransız sigorta devi Groupama'nın Türkiye operasyonu, yenilenebilir kaynaklara dayalı elektrik kullanacak. Groupama, Demirören-Axpo ikilisiyle...

Groupama, çevreci elektrik tüketecek

Enerji Günlüğü - Fransız sigorta devi Groupama'nın Türkiye operasyonu, yenilenebilir kaynaklara dayalı elektrik kullanacak. Groupama, Demirören-Axpo ikilisiyle anlaştı. 

Groupama Türkiye'den yapılan açıklamaya göre şirket enerji ihtiyacının karşılanmasında tercihini Demirören-Axpo ile yenilenebilir enerjiden yana kullandı. Groupama, Demirören-Axpo ile yaptığı anlaşma ile 1 Temmuz 2013 - 30 Haziran 2014 tarihleri arasındaki enerji ihtiyacının tamamını yenilenebilir enerji kaynaklarından temin edecek. Anlaşma çerçevesinde Groupama, kaynağı Avrupa’dan olan yenilenebilir enerjiyi ilk satın alan şirket oldu.

Groupama, gerçekleşen anlaşma ile bu alandaki tüm ihtiyacını yenilenebilir kaynaklardan sağlayacak. Türkiye’de bir ilkin de gerçekleştiği anlaşma kapsamında, Avrupa enerji standardlarına uygun olan ve üretim lokasyonundan tüketim lokasyonuna transfer sağlayan GoO (Guarentee of Origin) sertifikası sayesinde, Avrupa’dan Türkiye’ye ilk kez yenilenebilir enerji transferi yapılacak.

2012 yılından bu yana enerji tedariğini Demirören-Axpo’dan sağlayan Groupama, yeni dönem tüketimi için doğalgaz ve kömür gibi kaynaklar yerine çevreye duyarlı güneş, rüzgar ve hidroelektrik gibi kaynaklardan enerji teminini talep etti. Groupama, böylece maliyet farkı gözetmeksizin yenilenebilir kaynaklardan enerji tedariği konusunda sektörünün öncü şirketlerinden oldu.

Groupama Genel Müdürü Ramazan Ülger, yenilenebilir enerji kaynaklarından enerji tedariğinin bu alanda çevreci üretimi teşvik edeceğini vurguladı. Ülger şunları söyledi:

"Türkiye’de, Avrupa’dan yenilenebilir enerji tedariği sağlanması yönünde Demirören-Axpo ile anlaşma yapan ilk şirket olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Alanında birçok ilke imza atan Groupama ailesi olarak, tükettiğimiz elektrik GoO tarafından sertifikasına sahip ve sadece yenilenebilir kaynaklardan bize ulaşacak. Çevreye ve topluma duyarlı şirket politikamız çerçevesinde maliyet farkı gözetmeksizin enerji ihtiyacımızın tamamını yeşil etiketli hidro ve güneş enerjisi gibi kaynaklardan sağlamış olmaktan gurur duyuyoruz."

Önceki ve Sonraki Haberler