1. HABERLER

  2. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

  3. Gübre devi ile elektrik devinden hidrojen amonyak işbirliği

Gübre devi ile elektrik devinden hidrojen amonyak işbirliği

Türkiye’nin en büyük gübre üreticisi konumundaki Tekfen ile önde gelen özel sektör elektrik üreticisi Enerjisa Üretim yüksek kapasiteli, yeşil hidrojen-yeşil amonyak projesinde birlikte çalışacak.

Gübre devi ile elektrik devinden hidrojen amonyak işbirliği

Enerji Günlüğü - Türkiye’nin gübre devi Toros Tarım ile elektrik üretiminin önde gelen oyuncusu Enerjisa Üretim, yeşil hidrojen ve yeşil amonyak üretimi konusunda işbirliğine gitmeye karar verdi. Toplam kurulu üretim kapasitesi ve üretim tonajı itibarıyla Türkiye’nin en büyük gübre üreticisi konumundaki, Tekfen Holding şirketi Toros Tarım, hem kendi üretim ihtiyacını karşılayacağı hem de yurt içi ve yurt dışı satışlarında kullanacağı düşük karbon ayak izine sahip yeşil amonyak elde etmek üzere Enerjisa Üretim ile ortaklaşa bir tesis kurmayı hedefliyor.

ORTAK TESİS KURULACAK

Tekfen Grup Şirketleri Başkanı Hakan Göral, dünya yeşil hidrojen talebinin 2030 yılı itibarıyla 40 milyon tonlara ulaşmasının beklendiğini ve sonrasında da hızla artacağını belirtti. Enerjisa Üretim ile imzaladıkları Niyet Mektubu ile yenilenebilir enerji çözümleri ve yatırımları alanındaki büyüme stratejileri kapsamında önemli bir adım daha attıklarını anlatan Göral şöyle devam etti:

“Tekfen'in yeşil enerji odaklı dönüşümünde ‘yeşil amonyak-yeşil hidrojen’ konusunu önemli bir sac ayağı olarak görüyoruz. Bitki besin ürünleri alanında Türkiye’nin en büyük kuruluşu olan iştirakimiz Toros Tarım'ın karbon ayak izinin düşürülmesinde ve yurt dışı pazarlara erişiminde yeşil amonyak kullanımı önemli bir rol oynayacak. Bu amaçla, Enerjisa Üretim ile yenilenebilir enerji kullanarak yeşil hidrojen ve yeşil amonyak üretimi yapılacak bir tesis kurulması hedefleniyor.”

YEŞİL AMONYAK İHRACATI FIRSATI

Hakan Göral, kurulacak tesisle Toros Tarım’ın kendi hammadde ihtiyacını karşılarken aynı zamanda üretiminin bir kısmını iç ve dış müşterilerine satabileceğini vurguladı. Hem Tekfen Grubu’nun hem de Enerjisa Üretim’in yenilenebilir enerji konusundaki birikimlerinin ortak proje için çok değerli olduğunu ifade eden Göral “Böylece Taahhüt Grubumuz da edineceği yetkinlikle, çok hızlı artması beklenen yeşil hidrojen-yeşil amonyak taleplerini bir fırsat olarak görerek, yurt içi ve yurt dışı müşterilerine bu yeni segmentte vereceği hizmeti büyümek için bir sac ayağı olarak kullanacak“ ifadelerini kullandı.

ENERJİ ARZ GÜVENLİĞİNİN KALBİNDE...

Enerjisa Üretim İşletme ve Teknik Genel Müdür Yardımcısı Emre Erdoğan, Enerjisa Üretim olarak tüm operasyonlarında sürdürülebilirlik konusunu en önemli başlık olarak ele aldıklarını, aksiyonlarının tamamını bu çerçevede gerçekleştirdiklerini anlattı. Yenilikçi ve çevreci enerji teknolojilerinde son dönemde Türkiye’de birçok ilki hayata geçirdikleri Bandırma Enerji Üssü’nün sadece verimliliğiyle değil, aynı zamanda stratejik konumuyla da Türkiye’nin enerji arz güvenliğinin kalbinde yer aldığını anlatan Erdoğan “Tekfen gibi önemli bir kuruluşla yeşil amonyak tesisi kuruluşu noktasında ilk adımı atmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz. Bu iş birliğinin, sürdürülebilir bir gelecek inşa etme noktasında önemli bir adım olacağına inanıyoruz’’ diye konuştu. 

Enerji Günlüğü