1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Gülefşan Demirbaş MEDREG Başkanı seçildi

Gülefşan Demirbaş MEDREG Başkanı seçildi

Enerji Günlüğü - EPDK Strateji Geliştirme Dairesi Başkanı Gülefşan Demirbaş, Akdeniz Enerji Düzenleyicileri Birliği’ne (MEDREG) Başkan seçildi. Akdeniz...

Gülefşan Demirbaş MEDREG Başkanı seçildi

Enerji Günlüğü - EPDK Strateji Geliştirme Dairesi Başkanı Gülefşan Demirbaş, Akdeniz Enerji Düzenleyicileri Birliği’ne (MEDREG) Başkan seçildi. 

Akdeniz coğrafyasında bölgesel bir enerji pazarı yaklaşımını hayata geçirmek üzere faaliyet gösteren, Akdeniz Enerji Düzenleyicileri Birliği / Mediterranean Energy Regulators) MEDREG Genel Kurulu 29 Kasım 2018 tarihinde İstanbul’da toplandı. Genel Kurul’da MEDREG Dönem Başkanlığı için Ürdün Enerji Düzenleme Otoritesi temsilcisi Vijdan Al Rabadi ile yarışan Gülefşan Demirbaş, Vijdan Al Rabadi’nin son dakikada adaylıktan çekilmesiyle seçilerek MEDREG’in Dönem Başkanı oldu. 

Böylece Dönem Başkanlığı Portekiz’den Türkiye’ye geçmiş oldu ve Gülefşan Demirbaş, uluslararası bir enerji örgütünde en üst düzey görev alan Türk kadın yönetici unvanını elde etti. 

ÇALIŞMA GRUBU’NDAN BİRLİĞE 

MEDREG’in temeli, Akdeniz bölgesinde gerçekleştirilmesi hedeflenen bölgesel enerji pazarı yaklaşımının hayata geçirilmesi amacıyla 2006 yılında kurulan çalışma grubuna dayanıyor. Üye ülkelerin enerji düzenleyicilerini bünyesinde toplayan oluşum, 2007 yılında EPDK’nın da kurucu üye olarak yer aldığı Akdeniz Enerji Düzenleyicileri Birliği’ne (Mediterranean Energy Regulators - MEDREG) dönüştü. 

MEDREG, Akdeniz havzasında elektrik ve doğal gaz piyasalarının entegrasyonu ve bu bağlamda düzenleyici çerçevelerin uyumlaştırılması için çalışmalar yürütüyor. MEDREG’in belli başlı görev ve hedefleri şunlar: 

Enerji piyasalarının ve mevzuatının uyumlaştırılması ve Avro-Akdeniz bölgesinde pazar entegrasyonunun tedricen sağlanmasına katkı sunulması. 

Güvenli, düşük maliyetli ve çevresel olarak sürdürülebilir enerji sistemlerine dayalı enerji piyasalarının entegrasyonu ve verimliliğin arttırılması yoluyla enerji sektöründeki sürdürülebilir gelişmenin desteklenmesi. 

Altyapı yatırımlarının yapılması ve iyileştirilmesi, Akdeniz bölgesi için yenilikçi finansal çözümler ve enerji düzenlemesi alanında araştırmalar gibi başlıca ortak ilgi alanlarını desteklenmesi. 

Çalışma grupları, eğitimler ve seminerler vasıtasıyla kapasite geliştirme imkânları sunulması. 

Sürekli bir tartışma ve işbirliği ortamı sağlayarak, üyeleri arasında bilgi değişimi ve yardımlaşmanın kolaylaştırılması. 

Akdeniz için Birlik (AiB) tarafından başlatılan Bölgesel Elektrik Piyasası Platformu, Doğal Gaz Platformu ile Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği Platformu süreçleri ve bu kapsamda Bölgesel Elektrik Piyasası Platformu’nun animatörlüğü MEDREG tarafından üstlenilmiş durumda. 

MEDREG’in halen 24 üyesi bulunuyor. Örgütte bazı ülkeler, iki kurumla birden temsil ediliyor. Üyeler arasında 8 Avrupa, 4 Balkan, 9 Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkesi yer alıyor. 

MEDREG üyeleri:

1) Arnavutluk (ERE)

2) Cezayir (CREG)

3) Cezayir (ARH)

4) Bosna Hersek (SERC)

5) Hırvatistan (HERA)

6) Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (CERA)

7) Mısır (EGYPTERA)

8) Fransa (CRE)

9) Yunanistan (RAE)

10) İsrail (PUA)

11) İsrail (NGA)

12) İtalya (AEEG)

13) Ürdün (ERC)

14) Ürdün (MEMR)

15) Libya (ME)

16) Malta (MRA)

17) Karadağ (REGAGEN)

18) Fas (MEMEE)

19) Filistin (PEA)

20) Portekiz (ERSE)

21) Slovenya(AGEN RS)

22) İspanya (CNE)

23) Tunus (MIT)

24) Türkiye (EMRA)

Önceki ve Sonraki Haberler