1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. GÜNEŞ

  4. GÜNDER ve Eğitim Bakanlığı güneşte işbirliği yapacak

GÜNDER ve Eğitim Bakanlığı güneşte işbirliği yapacak

Enerji Günlüğü - Türkiye’nin büyük bir potansiyele sahip olduğu güneş enerjisi konusunda gelecek nesilleri bilinçlendirmek ve nitelikli işgücü yetiştirmek...

GÜNDER ve Eğitim Bakanlığı güneşte işbirliği yapacak

Enerji Günlüğü - Türkiye’nin büyük bir potansiyele sahip olduğu güneş enerjisi konusunda gelecek nesilleri bilinçlendirmek ve nitelikli işgücü yetiştirmek amacıyla GÜNDER ve Milli Eğitim Bakanlığı mesleki eğitim işbirliği başlattı.

T.C. Millî Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ile Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu Türkiye Bölümü Derneği (GÜNDER) arasında Mesleki Eğitim İşbirliği Protokolü imzalandı.

Güneş enerjisinin sürdürülebilir büyümesini sağlamak için yerli ve milli teknoloji ve üretime öncelik vermesini amaçlayan işbirliği ile elektrik üretiminde güneş enerjisinin payının artırılması için enerji, sanayi, istihdam ve teknoloji politikalarının bütüncül olarak değerlendirilmesi sağlanacak. Protokol, başarılı öğrencilere burs, staj ve beceri eğitimi imkânı sunulması, alan öğrencilerinin yeterliliklerinin arttırılarak sektörde istihdamının sağlanması, atölye ve meslek dersi öğretmenlerine ve öğrencilerine teknolojik gelişmelerin aktarılması ve sektörde çalışanlara meslek, geliştirme ve uyum kursları açılarak mevcut bilgi ve beceri düzeylerini geliştirmeyi hedefliyor.

YENİLENEBİLİR İŞ OLANAKLARI ARTTIRILACAK

Yenilenebilir enerji alanında imzalanan protokol ile öğretmenlere hizmet içi eğitim ve işbaşı eğitimi faaliyetleri kapsamında kurslar, seminerler verilecek, enerji teknolojilerine dayalı okullardaki atölyeler desteklenecek. Mesleki Eğitim öğrencilerine, GÜNDER üyesi kurum/kuruluşlarda, işletmelerde beceri eğitimi, staj imkânları, üye iş yerlerinde mezunların istihdam edilmesi ve yenilenebilir enerji alanında okullarda öğrenim gören öğrencilere başarı bursu verilmesi sağlanacak.

Yenilenebilir enerji teknolojileri alanında hazırlanacak öğretim programı ile öğrenci-öğretmen ve kursiyerler için ders notu ve eğitim materyallerinin hazırlanması ve güncellenmesi sağlanacak. Ulusal ve uluslararası projelere destek sağlayacak olan işbirliği ile güneş enerjisi konusunda; çalışanlara meslek kursları, geliştirme ve uyum kursları verilecek.Millî Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ve GÜNDER’in sektörün gelişimine yönelik olarak imzaladıkları, Yenilenebilir Enerji Teknolojileri alanındaki Mesleki Eğitim İşbirliği Protokolü ile GÜNDER’in paydaş olduğu Ulusal Fuar ve Organizasyonlarda, yurt dışı teknik gezi ve izleme ziyaretlerinde ve yurt içindeki proje faaliyetlerinde işbirliği hedefleniyor.