1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. GÜNEŞ

  4. Gündoğmuş Belediyesi`nden, güneş ve rüzgar santralı

Gündoğmuş Belediyesi`nden, güneş ve rüzgar santralı

 Enerji Günlüğü - Antalya'nın Gündoğmuş ilçesinde belediye rüzgâr ve güneş enerjisi üretimi için çalışma başlattı. Yeni Alanya Gazetesi'nin...

Gündoğmuş Belediyesi`nden, güneş ve rüzgar santralı

 Enerji Günlüğü - Antalya'nın Gündoğmuş ilçesinde belediye rüzgâr ve güneş enerjisi üretimi için çalışma başlattı. Yeni Alanya Gazetesi'nin haberine göre Gündoğmuş belediyesi kuracağı güneş paneli ve rüzgar türbinleri ile enerji üretmeyi hedefliyor. Gündoğmuş Belediye Başkanı AK Partili Mehmet Özeren, yenilenebilir enerji üretimi konusunda Avrupalı bir firma ile Araştırma Geliştirme (AR-GE) çalışması yaptıklarını söyledi.

Yılın çoğunun kapalı geçtiği Almanya'da güneş enerjisi üretiminin yüzde 21 olduğuna dikkat çeken Özeren, Antalya bölgesinde yılın 365 gününün 315'inde güneşin görüldüğünü hatırlattı. Enerjide dışa bağımlılıktan kurtulmanın yegane yolunun rüzgar, güneş ve su kaynaklarından enerji üretmekten geçtiğini savunan Özeren, "Ülkemiz rüzgar ve güneş enerjisine çok müsait olmasına karşı gereken ölçüde enerji üretemiyoruz. İskandinav ülkeleri enerjilerinin önemli bir bölümünü rüzgardan karşılıyor. Biz de güneş ve rüzgar üretiminde kendimize yeter hale gelmeliyiz. Başka alternatifimiz yok. Yoksa, güneş yakar, rüzgar eser, su akar, biz de bakar dururuz" dedi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler