1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. GÜNEŞ

  4. Güneş destekli organik elma yolda!

Güneş destekli organik elma yolda!

Emin Tarım ve Enerji AŞ, Konya Ereğli'de kurduğu 450 bin ağaçlık elma bahçesinde, sulama amaçlı elektriği güneş enerjisinden sağlayacak.

Güneş destekli organik elma yolda!

Enerji Günlüğü - Emin Tarım ve Enerji AŞ, Konya Ereğli'de kurduğu 450 bin ağaçlık elma bahçesinde, sulama amaçlı elektriği güneş enerjisinden sağlayacak. 

Konya’nın Ereğli ilçesi tarımsal üretimde yenilenebilir enerjiden yararlanma konusunda örnek bir projeye ev sahipliği yapıyor. Emin Şirketler Grubu bünyesinde faaliyet gösteren Emin Tarım ve Enerji Anonim Şirketi tarafından geliştirilen, Meyve Üretiminde Tarımsal Sulamaya Yönelik Fotovoltaik Destekli Elektrik Üretim Tesisi Projesi tamamlanarak hayata geçirildi.

TAM 450 BİN MEYVE AĞACI

Emin Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Emin Üstün, Emin Tarım ve Enerji’nin yenilenebilir enerji destekli tarımsal faaliyetler konusunda Konya’yı üst seçtiğini belirtti. Bu kapsamda Ereğli ilçesi sınırları içindeki Zengen Mevkii’nde 5000 dekarlık bir arazi satın aldıklarını anlatan Emin Üstün, bunun 3500 dekarlık bölümüne 450 bin elma fidanı diktiklerini söyledi.

400 BİN KWP GÜNEŞ ELEKTRİĞİ

Üstün’ün verdiği bilgiye göre, elma bahçelerinin sulama amaçlı elektrik ihtiyacı güneş enerjisinden elde ediliyor. Bu amaçla bahçenin uygun noktalarına toplam 600 kilovat (kW) gücünde beş adet fotovoltaik elektrik üretim tesisi kuruldu. Söz konusu güneş enerji santrallerinin (GES) üreteceği yaklaşık 400 bin kWh temiz enerji, ağaçların sulamasını sağlayacak pompalarda harcanacak.

ZİYARETÇİLERE KAPI AÇIK

Emin Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Emin Üstün, elma bahçelerine kurulan GES’lerin, ucuz ve temiz enerji sayesinde üretim maliyetlerini ciddi ölçüde düşürdüğünü vurguladı. Kesintisiz enerjinin aynı zamanda ürün kalitesini yakalamaya da yardımcı olacağını ifade eden Üstün “Emin Tarım ve Enerji’nin bu tesisi gerek bölgede, gerekse ülkenin başka yerlerindeki girişimciler için bir model oluşturmasını amaçladık. Tesislerimizin kapısı isteyenlere her zaman açık. Bilgi birikimimizi, girişimci adaylarıyla paylaşmaya hazırız” dedi.

KIRSALDA İSTİHDAM ARTIŞI

Emin Üstün, Türkiye’nin rüzgar, güneş gibi yenilenebilir enerji kaynaklarına giderek daha fazla yönelmesi gerektiğini vurguladı. Üstün şunları söyledi:

“Yenilenebilir enerji ile daha temiz bir çevre ve geleceğe bırakacağımız daha güzel bir dünya bizleri bekliyor. Yaptığımız projeyle hem çevreye zarar vermeden, hem de doğal yollarla üretim sağlamış olacağız. Böylece gelecek nesillerimiz için daha yaşanılır bir dünya bırakmak istiyoruz. Ayrıca bu ve benzeri tesisler sayesinde kırsalda istihdam artışı sağlanarak kente göçün önlenmesine de katkı sağlamış olacağız.”

POMPA TEKNOLOJİSİ EMİN’DEN

Emin Tarım ve Enerji AŞ’nin Konya Ereğli Zengen Mevkii’ndeki 3500 dönümlük (3.500.000 metrekare) araziye kurulmuş 450.000 ağaçlık elma bahçesinde dört adet derin su kuyusu bulunuyor. Emin Enerji’nin geliştirdiği teknolojiyle çalışan pompalar vasıtasıyla kuyulardan çıkarılan su, 5000 tonluk havuzda dinlendirildikten sonra damlama yöntemiyle ağaçlara veriliyor. Tüm bu işler tesisin kendi ürettiği elektrikle yapılıyor. Şebeke elektriğinden bağımsız çalışan pompalar bölgede sıkça yaşanan elektrik kesintilerinden etkilenmiyor.

İLK HASAT BU SEZON

Emin Tarım ve Enerji’nin solar destekli meyve bahçesinde ilk hasat bu yıl gerçekleştirilecek. Eylül ayında başlayacak hasat, ağaçların çeşidine göre farklı tarihlerde tamamlanacak. Tesislerde ilk yıl meyve rekoltesinin yaklaşık 3500 tona ulaşması bekleniyor. 

Önceki ve Sonraki Haberler