1. HABERLER

  2. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

  3. Güneş enerjili yolcu uçakları geliyor

Güneş enerjili yolcu uçakları geliyor

Enerji Günlüğü - Güneş enerjisiyle çalışan Solar Impulse adlı uçağın yaratıcısı Bertrand Piccard 10 yıla kalmadan, 50 kişilik güneşle çalışan...

Güneş enerjili yolcu uçakları geliyor

Enerji Günlüğü - Güneş enerjisiyle çalışan Solar Impulse adlı uçağın yaratıcısı Bertrand Piccard 10 yıla kalmadan, 50 kişilik güneşle çalışan uçakların sefere başlayacağını söyledi.

TİM sponsorluğunda, bazı şirketlerin de desteğiyle yapılan Türkiye İnovasyon Haftası'na güneş enerjisi ile çalışan Solar Impulse uçağının mucidi Bertrand Piccard da katıldı.

Etkinliğin Brisa sponsorluğunda düzenlenen bölümüne konuşmacı olarak katılan, Picard, Solar Impulse ile yapacağı dünya turuna dünyanın en sıcak ve en çok güneş alan yerlerinden biri olan Abu Dabi'den başlaycağını belirtti. Yolculuğun Hindistan, Çin, Japonya, ABD, İzlanda, İspanya ve Fas'ı dolaştıktan sonra tekrar Abu Dabi'ye dönüşle tamamlanacağını aktaran Piccard, "Duruş noktalarımızda uçağın tanıtımını da yapacağımız için yolculuğun beş ay süreceğini öngörüyoruz" dedi.

50 KİŞİLİK KISA MENZİLLİ UÇAKLAR YOLA ÇIKACAK

Solar Impulse Şirketi'nin Yönetim Kurulu Başkanı ve aynı zamanda pilot olan Piccard sözlerine şöyle devam etti:

"Geliştirdiğimiz uçak, gün boyunca yakıt almadan uçabiliyor. Bu, insanlık tarihinde bir ilk. Geleceğin teknolojisi elektrikli motorlar ve güneş enerjisi üzerine yoğunlaşacak. 10 yıla kadar yaklaşık 50 kişilik kısa menzilli küçük uçaklar yolculuğa başlayacak. Bu teknolojiyle fosil yakıtlara bağımlılığı azaltmak ve başta hava kirliliği olmak üzere pek çok sorunu çözmek de mümkün olacak."

BAYMAN: LİDERLİĞİN ŞARTI DEĞİŞİME YÖN VERMEK

İnovasyon Haftası'nda konuşan Brisa Genel Müdürü Hakan Bayman da gelecekte var olabilmek için inovasyonun kaçınılmaz olduğunun altını çizdi: "Değişimi benimsemek hiçbir dönemde kolay olmamıştır. Teknolojik icatlar tarih boyunca önce negatif dirençle karşılanmışlardır. Bugün teknolojinin geldiği noktayı düşününce, geçmişteki bir takım tezlerin kendini çürüttüğünü görüyoruz. Liderliğimizi sürdürmek için geleceğe ve değişime yön vermemiz gerekir." 

BERTRAND PICCARD: GÜNEŞ ENERJİLİ UÇAK, GELECEK İÇİN BİR MESAJ

http://enerjigunlugu.net/gunes-enerjili-ucak-gelecek-icin-bir-mesaj_11192.html

Önceki ve Sonraki Haberler