1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. GÜNEŞ

  4. Güneş enerjisi sektöründeki firmaların geleceği karanlık

Güneş enerjisi sektöründeki firmaların geleceği karanlık

Enerji Günlüğü - Araştırma kuruluşu GTM Research üç yıllık süreçte 300'den fazla güneş paneli üreticisi üzerinde yaptığı inceleme sonrasında...

Güneş enerjisi sektöründeki firmaların geleceği karanlık

Enerji Günlüğü - Araştırma kuruluşu GTM Research üç yıllık süreçte 300'den fazla güneş paneli üreticisi üzerinde yaptığı inceleme sonrasında 2015'e kadar sektördeki 180 firmanın iflas edeceği veya başka şirketlerce satın alınacağı öngörüsünde bulundu. GTM Research'e göre Avrupa, ABD ve Kanada'dan 88 şirket, Çin'de ise 54 şirket bu kaderi paylaşacak.

Güneş paneli üretiminde ortaya çıkan aşırı üretim kapasitesi ve diğer bazı olumsuzluklar sektörde iflas ve birleşme sürecini başlatmış durumda. 2012 yılında Solyndra ve Abound Solar üretimini durdurmuş, Siemens güneş enerjisi sektöründen çıkma kararı alırken GE ise ABD'nin en büyük güneş enerjisi fabrikası olacak yatırım kararını dondurmuştu. Birçok firma ise üretim hacmini düşürmüş veya düşük gelir açıkladı. Alman Q-Cell ise Güney Koreli Hanwha Solar tarafından satın alınmıştı.
Bununla birlikte Çin hükümeti yakın zaman önce 2015 yılı için kurulu güneş enerjisi gücü hedefini yükselterek 21 GW seviyesine çıkarmıştı. Ayrıca bu ayın başında Çin Kalkınma Bankası tarafından yapılan bir açıklamada bankanın ülkedeki 12 ana güneş enerjisi şirketi için sağlayacağı kredilere öncelik tanıyacağı açıklanmıştı.

Önceki ve Sonraki Haberler