1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. GÜNEŞ

  4. Güneş enerjisinde 100 yatırım yolda

Güneş enerjisinde 100 yatırım yolda

Enerji Günlüğü - Dünya üzerinde toplam 2 GW kurulu gücün uygulayıcısı olan IBC SOLAR Türkiye, Konya’da kurduğu santral ile güneş enerjisi projeleri...

Güneş enerjisinde 100 yatırım yolda

Enerji Günlüğü - Dünya üzerinde toplam 2 GW kurulu gücün uygulayıcısı olan IBC SOLAR Türkiye, Konya’da kurduğu santral ile güneş enerjisi projeleri için referans kaynağı oldu. Türkiye’nin önde gelen enerji ve sanayi kuruluşları 2013 yılı içerisinde yenilenebilir enerji projelerini gerçekleştirebilmek için atağa geçti. Güneş enerjisinden elektrik üretiminin enerji gündemini belirlediği şu günlerde yoğun bir çalışma dönemine giren IBC SOLAR Türkiye, talep edilen analizler doğrultusunda 100’üncü yatırım fizibilite raporunu teslim etti.

100 ÖNEMLİ YATIRIMCI TETİKTE BEKLİYOR
Belirsiz sürecin atlatılması için bekletilen bu 100 önemli yatırımın, ekonomiyi destekleyici büyük bir güç olacağına dikkat çeken IBC SOLAR Türkiye Genel Müdürü Hayri Bali, “Türkiye’de uygulanan yönetmelikler kapsamında, yatırımcılardan kurulum öncesi uzun süreli ölçümleme raporları talep ediliyor. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir uygulama sebebiyle yatırımlar bekletilmiyor. Yatırımcının işini zorlaştırmak, ekonomiyi zora sürmektedir” dedi.

BAKIM MALİYETLERİ YOK DENECEK KADAR AZ
IBC SOLAR Türkiye, Ağustos ayında kurduğu 200 KW’lık güneş enerji santralinden her gün aldığı verilerini yatırımcılarla paylaşıyor. Ağustos ayında enerji üretimine başlayan 200kWp gücündeki santralin yıllık enerji üretimi 320 bin kWh olarak hesaplandı. Ayrıca anlık olarak izlenmekte olan santralde gerçeklesen 6 aylık enerji üretim verileri, IBC SOLAR Türkiye tarafından hesaplanan üretim tahminleri ile yüzde 100 uyum sağlıyor. Özellikle bakım maliyetinin yüksek olduğu yönündeki söylemlerin tamamen bilinçsiz yapıldığının altını çizen IBC SOLAR Türkiye Genel Müdürü Hayri Bali, “Santralin temizliği için ihtiyaç duyulan tek şey yağmur duası. Yağmur yağmıyorsa da suyu panellerin üzerine tutup yıkamak yeterli oluyor” şeklinde esprili bir yaklaşımla gerçeği vurguluyor.

Önceki ve Sonraki Haberler