1. YAZARLAR

  2. Sabiha KÖTEK

  3. Güneş enerjisinde örnek bir model...
Sabiha KÖTEK

Sabiha KÖTEK

Yazarın Tüm Yazıları >

Güneş enerjisinde örnek bir model...

Bu yaz tatildeyken dolaştığım onca yerin içinde en çok dikkatimi çeken ve hoşuma giden Antalya` nın İbradı ilçesine bağlı Ürünlü köyünde bulunan Altınbeşik Mağarası oldu. 

Mağara milyonlarca yıldır biriktirdiği güzelliği ve dünyanın Üçüncü en büyük mağara gölüne sahip olmasıyla görülmeye değer.

Ama ben size mağaranın özelliklerini, güzelliklerini ayrıntılarıyla anlatmayacağım. Sadece bir gün gidip mutlaka kendi gözlerinizle görmenizi öneriyorum...

Benim anlatmak istediğim ise doğal ortamda insan eliyle yapılmış başka bir şey. İnsan eli deyince pek çoğnuz irkilmiş olabilir. Çünkü insan eli değmesi demek genellikle doğal ortamın bozulması anlamına geliyor.

Ama korkmayın hiç de öyle değil. Benim burada en çok dikkatimi çeken şey, mağarada kullanılan aydınlatma sistemi... Altınbeşik Mağarası`nın içindeki aydınlatma sisteminin kullandığı bütün elektrik doğal ve çevreci bir projeyle sağlanıyor.

Muhteşem doğa manzarası eşliğinde mağaraya giden iniş yoluna geçtiğinizde mağaranın giriş sırtına yerleştirilmiş 24 ayrı güneş paneli dikkat çekici. Zira güneşte ayna gibi parlıyor ve "işte ben buradayım, hizmetinizdeyim" diyor.Proje Antalya İl Özel İdaresince yapılmış ve Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) tarafından desteklenmiş.

Mağaranın hemen girişinde projenin sahibi Antalya İl Özel İdaresi`nin, giderlerin yüzde 80`ini üstlenerek projeye destek veren BAKA`nın ve yine Solar sistemin üretimini ve kurulumunu yapan Sunset`in tabelaları ile karşılaşıyorsunuz.

Mağara içindeki aydınlatma sisteminde kullanılan LED`ler şaşırtıcı ölçüde bir çevre duyarlılığıyla yerlerine yerleştirilmiş...

Mağarayı Ürünlü köyü muhtarının idaresindeki sandalla gezip, dışarıdaki çardakta dinlendikten sonra ince ayrıntıları öğrenmek benim için başka bir sevinç kaynağı oluyor.

Mesela mağaranın içinde yerleştirilen 22 sualtı, 23 suüstü LED`lerin ışık şiddetleri mağaranın özelliği dikkate alınarak belirlenmiş.

Mağaraya giden yoldaki 13 adet LED ise Kaya görünümünde yapılmış ve doğal dokuya en küçük bir rahatsızlık verilmemiş.

Bütün bunlar umut verici ve yaygınlaşmasını şiddetle arzuladığımız duyarlılıklar.

Antalya İbradı Ürünlü Köyü`ndeki Altınbeşik Mağarası`ndaki uygulama, güneş enerjisi kullanımına çok güzel bir örnek...

Başkaları da örnek almalı... 

Önceki ve Sonraki Yazılar