1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. GÜNEŞ

  4. Güneş geleneksel elektrik dağıtım anlayışını değiştirecek

Güneş geleneksel elektrik dağıtım anlayışını değiştirecek

Enerji Günlüğü - Güneş enerjisi kurulu gücündeki artışın konvansiyonel elektrik dağıtım anlayışını değiştirerek yeni iş modellerini de beraberinde...

Güneş geleneksel elektrik dağıtım anlayışını değiştirecek

Enerji Günlüğü - Güneş enerjisi kurulu gücündeki artışın konvansiyonel elektrik dağıtım anlayışını değiştirerek yeni iş modellerini de beraberinde getireceği kaydedildi.

Deloitte Türkiye tarafından Türkiye’de elektrik sektöründeki dönüşümü tetikleyecek unsurların incelendiği ‘Geleceğin Enerji Şirketi’ raporuna göre, güneş enerjisi kurulu gücündeki artışla birlikte birçok tüketici aynı zamanda üretici konuma gelecek ve bu durum konvansiyonel elektrik dağıtım anlayışını değiştirerek yeni iş modellerini de beraberinde getirecek. 

Bu doğrultuda raporda, geleceğin enerji şirketlerinin hem üretim, hem de iletim, dağıtım ve tüketim konularında dijital teknolojilerden daha çok faydalanması gerekeceğine işaret ediliyor. Ayrıca, tüketicilerin gelişen teknolojilerle birlikte tedarikçilerin karşısına yeni taleplerle çıkması bekleniyor.

TÜKETİCİ ODAKLI BİR YAPIYA DOĞRU İLERLİYORUZ

Deloitte Türkiye Enerji ve Doğal Kaynaklar Endüstrisi Lideri Elif Düşmez Tek raporu değerlendirerek, “Her ne kadar şu anda elektrik sektöründe finansal sürdürülebilirlik ile ilgili meseleler şirketlerin öncelikli gündemi olsa da, dijitalleşme ve teknolojik gelişmeler tüm sektörlerin gündeminde sürekli yer alıyor. Artan enerji arzı ve çeşitliliği ile birlikte elektrik sektöründe üretici ve tedarikçilerin değil tüketicilerin odakta olduğu bir yapıya doğru ilerliyoruz. Teknolojik gelişmeler ışığında elektrik sektöründeki tüketicilerin, tedarikçilerinden; 7/24 kaliteli güç tedariği, düşük maliyetli tedarik, yeşil enerjiye erişim, kendi enerjilerini üreten tüketiciler olmayı, enerji tüketimlerini kolaylıkla kontrol edebilmeyi ve enerji yönetimi alanında katma değerli hizmetler almak istediklerini ortaya koyuyor” açıklamasında bulundu.

Önceki ve Sonraki Haberler