1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Güney Kıbrıs, İsrail’le birlikte doğalgaz terminali kuracak

Güney Kıbrıs, İsrail’le birlikte doğalgaz terminali kuracak

Enerji Günlüğü - Güney Kıbrıs ve İsrail’in, doğalgaz sıvılaştırma terminali konusunda istişarelerde bulunma aşamasında olduğu belirtildi. Fileleftheros...

Güney Kıbrıs, İsrail’le birlikte doğalgaz terminali kuracak

Enerji Günlüğü - Güney Kıbrıs ve İsrail’in, doğalgaz sıvılaştırma terminali konusunda istişarelerde bulunma aşamasında olduğu belirtildi. Fileleftheros gazetesi “Enerji İtici Güç” başlıklı haberinde, Güney Kıbrıs ve İsrail arasında enerji alanındaki işbirliğinin, güçlendirilmiş bir işbirliği için itici gücü teşkil etmesinin mümkün olduğunu yazdı. Gazete, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, İsrail’de üç gün süren temasları çerçevesindeki görüşmelerde, iki ülkenin, işbirliğinin tüm düzeylerde derinleştirilmesi konusunu ele aldığını teyit ettiğini yazdı. Habere göre görüşmelerin odağında, Güney Kıbrıs’ta, İsrail işbirliğiyle doğalgaz sıvılaştırma terminali inşası konusu bulunuyordu.

Kıbrıs’ın, Süveyş Kanalı’nın karşısındaki coğrafik konumu gibi, sunduğu istikrarın, doğalgazın Doğu Akdeniz’den, Süveyş Kanalı aracılığıyla, Uzak Doğu pazarına taşınmasına yönelik Güney Kıbrıs’ta enerji alt yapılarının yaratılmasında önemli unsur olduğunu ifade eden Anastasiadis, terminal inşası konusunda ise İsrail ile istişare aşamasında olduklarını söyledi. Anastasiadis, İsrailli şirketlerin, terminal inşası konusuna yatırım yapmaya ilgi gösterdiğini belirterek bunun da, Hükümet ile olmasa bile şirketlerle işbirliğine sahip olacakları anlamına geldiğini ifade etti.

ŞİMON PERES: YAKIN DOST

İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres ise açıklamasında, Güney Kıbrıs’ı kast ederek, birçok şekilde bağlı olduklarını belirtti. Güney Kıbrıs olmadan İsrail’in Avrupa’ya uzak olduğunu ifade eden Peres, Güney Kıbrıs ile işbirliği yaptıklarını, birlikte çalışmaya devam edeceklerini söyledi. Peres, Güney Kıbrıs’ı, gerek siyasi gerekse coğrafik olarak yakın bir dost olarak addettiklerini ifade etti. Simerini gazetesi “Kıbrıs, İsrail’in Avrupa’daki Kapısı” başlıklı haberinde, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres ile gerçekleştirdiği görüşmenin birçok önemli mesaj verdiğini yazdı. Gazete, Peres tarafından yapılan açıklamanın, iki ülke arasındaki iyi ilişkileri ve İsrail’in Güney Kıbrıs’a verdiği önemi yansıttığını belirtti.

Anastasiadis’in kendi açısından yaptığı açıklamada ise, Güney Kıbrıs’ın, İsrail’in güvenilir dostlarından biri olduğuna dikkati çektiğini yazan gazeteye göre Anastasiadis ayrıca, iki ülke arasındaki ilişkilerde yeni dönemeden bahsetti. Habere göre Anastasiadis “ilişkilerimizi sürdüreceğiz, birbirimizi nasıl destekleyeceğimizi, biz Avrupalı olarak size ilişkin nasıl katkılarda bulunabileceğimizi göreceğiz” şeklinde konuştu. Anastasiadis açıklamasında ayrıca “yakın komşu olmaktan, uzaktaki kardeş olmak daha iyidir” ifadesini de kullandı. Hidrokarbon yataklarının bulunmasının, stratejik ittifaklar içerisinde perspektifler yaratılmasına katkı koyacak işbirliğini gündeme getirdiğini ifade eden Anastasiadis, hidrokarbon yataklarının bulunmasının ayrıca iki ülkenin yararına da olacağını söyledi.